Prawidłowy rozwój ciąży – zasady, o których powinna wiedzieć każda przyszła mama

Ciąża

Rozwój płodu jest kolejnym etapem, który występuje po zapłodnieniu. Okres ten trwa 40 tygodni i można go podzielić na 9 miesięcy lub 3 trymestry. Podczas całego przebiegu ciąży, zachodzi wiele zmian zarówno w organizmie matki jak i małego człowieka. To właśnie od tego, w jaki sposób przebiega ciąża, w dużym stopniu zależy zarówno przyszły stan zdrowia maluszka jak i przebieg samego porodu. Dlatego właśnie tak ważne jest dbanie o zdrowie matki na każdym etapie ciąży i poddawanie się regularnym badaniom, nie tylko w jej pierwszych tygodniach.

O prawidłowym rozwoju ciąży, czyli co zrobić, żeby maluszek był zdrowy

Odpowiednia troska o zdrowie dziecka, powinna rozpoczynać się na długo przed porodem. Bardzo ważne jest nie tylko to w jaki sposób przebiega 9 miesięcy ciąży, ale również to jak wygląda troska o zdrowie przyszłej matki jeszcze przed zapłodnieniem. Kobiety, u których zachodzi duże prawdopodobieństwo zajścia w ciążę lub takie, które ją planują powinny unikać wszelkich czynności, które mogłyby negatywnie wpłynąć na zdrowie przyszłego dziecka. Do takich czynników należą między innymi:

  • badania z użyciem promieniowania rentgenowskiego,
  • przyjmowanie leków, które mogłyby negatywnie wpłynąć na rozwój płodu,
  • infekcje wirusowe,
  • forsowny wysiłek fizyczny.

Ogromny wpływ na prawidłowy przebieg ciąży ma również przestrzeganie prawidłowej diety, bogatej we wszystkie niezbędne składniki odżywcze, witaminy oraz minerały, w tym te szczególnie ważne w prawidłowym przebiegu i rozwoju ciąży. W przypadku kiedy kobieta choruje na choroby przewlekłe takie jak np. cukrzyca czy niedoczynność tarczycy, niezwykle istotne jest również przestrzeganie zaleceń lekarza. Ważne jest aby w takich przypadkach ciąża była rozsądnie zaplanowana, a jej początek został wybrany wraz ze specjalistą w momencie, kiedy choroba jest optymalnie kontrolowana. Nie należy podejmować samodzielnie decyzji o odstawieniu przyjmowanych leków, a sposób dalszego leczenia uzgodnić z lekarzem. Równie ważne jest unikanie wszelkich używek jak papierosy i alkohol.

Unikanie czynników ryzyka oraz przestrzeganie prawidłowej diety powinno być priorytetem zarówno dla kobiet, które już są w ciąży jak i tych, które dopiero ją planują. Pozwoli to na zapewnienie dziecku lepszych warunków rozwoju podczas życia płodowego, a tym samym na jego przyszłe zdrowie i rozwój.

Dieta uzupełniania suplementami diety pomoże w prawidłowym rozwój ciąży

To w jaki sposób odżywia się kobieta będąca w ciąży, może rzutować na zdrowie dziecka również na późniejszych etapach rozwoju, a także na zmniejszenie ryzyka wystąpienia chorób takich jak np. cukrzyca typu 2, zaburzenia krążenia czy otyłość.

Dieta przyszłej mamy powinna być bogata w niezbędne składniki odżywcze, a także, jeśli lekarz uzna za koniecznie, uzupełniana witaminami zawartymi w suplementach diety dla kobiet w ciąży np. Ladee Vit. https://www.apteka-melissa.pl/produkt/ladee-vit-ladeevit-30-kaps,2855.html.

Wpływ poszczególnych składników na prawidłowy rozwój ciąży oraz zdrowie dziecka:

  • Żelazo – jest to jeden z najważniejszych składników, który decyduje o prawidłowym rozwoju mózgu dziecka, a także objętości krwi krążącej w organizmie matki. Żelazo można znaleźć w takich pokarmach jak: jaja, czerwone mięso, drób, rośliny strączkowe.
  • Kwas foliowy – najważniejszy składnik, zarówno przed samym poczęciem jak i w pierwszych tygodniach ciąży. W tym okresie zapotrzebowanie na kwas foliowy jest dużo większe niż u pozostałych osób, a jego przyjmowanie w ciąży reguluje wzrost i funkcjonowanie komórek, wpływa na rozwój mózgu oraz na system nerwowy, a także na dobre samopoczucie psychiczne. Kwas foliowy można znaleźć między innymi w: wątróbce, żółtkach jaj, fasoli czy serach.
  • Witamina B9 – składnik zapobiegający wadom cewy nerwowej. Można ją znaleźć w zielonych warzywach liściastych oraz roślinach strączkowych.
  • Witamina C – wspomaga wchłanianie żelaza w organizmie. Można ją znaleźć w owocach cytrusowych, pomidorach czy papryce.
  • Witamina D – wspomaga wchłanianie wapnia. Można ją dostarczyć wraz ze spożywaniem jaj, tłustych ryb, a także mleka wzbogaconego o tą witaminę.
  • Kwasy Omega – 3 – biorą udział w rozwoju mózgu, układu nerwowego, a także oczu i zapobiegają chorobom serca. Kwasy z rodziny omega – 3 można znaleźć w tłustych rybach, oleju rzepakowym oraz pestkach dyni i sezamie.
  • Błonnik – zapobiega zaparciom, co szczególnie istotne kiedy dziecko rośnie i zaczyna napierać ciałem o jelita matki. Największym źródłem błonnika są: pieczywo pełnoziarniste, kasze, ryż, makarony, owoce oraz warzywa.
  • Wapń – wpływa na prawidłowy rozwój układu kostnego dziecka oraz na kondycję kości matki. Najlepszym źródłem wapnia są: mleko oraz nabiał, szpinak, konserwy rybne, warzywa strączkowe oraz pestki dyni i słonecznika.

Wszystkie niezbędne składniki odżywcze powinny zawierać się w diecie, jednak część z nich może być dostarczana wraz z suplementem diety, ze względu na duże ryzyko niedostarczenia ich w odpowiednich ilościach wraz z pokarmem.

Lost Password