Ciąża tydzień po tygodniu – dowiedz się jakich zmian możesz się spodziewać w Twoim organizmie.

Ciąża

Ciąża trwa około 40. tygodni – w tym czasie rozwijaj się w tobie nowe życie. Dowiedz się, jak przebiega ciąża tydzień po tygodniu i sprawdź, na co zwrócić szczególną uwagę na każdym etapie.

I trymestr

Początek ciąży przynosi wiele nowych, nieoczekiwanych doznań. Przez pierwsze dwa tygodnie nawet nie jesteś w ciąży, ale już one liczą się do puli wszystkich tygodni ciążowych. Zapłodnienie komórki jajowej następuje około 3 tygodnia ciąży i od tego momentu wkraczasz na zupełnie inną, niż dotychczas drogę. Od momentu zagnieżdżenia się zarodka w ścianie macicy (około 4 tygodnia) następuje wiele zmian w twoim ciele. Pierwszy objawem ciąży jest brak miesiączki. Kolejne tygodnie to niezwykle szybki i intensywny podział komórek, rozwój tkanek i narządów maluszka, co dla ciebie oznacza sporo zmian w organizmie.

Jak tylko dowiesz się, że jesteś w ciąży – zgłoś się do ginekologa, który powie o wszystkich ważnych badaniach, jakie powinnaś wykonać jeszcze w pierwszym trymestrze. Zaliczają się do nich badania krwi, moczu, pomiary masy ciała, ciśnienia oraz regularne kontrole i badania USG. W pierwszym trymestrze ciąży mogą doskwierać ci zmęczenie, nudności i wymioty. To wynik istnej burzy hormonalnej, która właśnie trwa wewnątrz twojego organizmu. Możesz odczuwać także narastający ból w podbrzuszu. Twoja macica, zaczyna się powiększać, aby zrobić miejsce dla rosnącego malca. Wszelkie niepokojące objawy konsultuj ze specjalistą.

II trymestr

Gdy wybije 13. tydzień ciąży zaczniesz drugi trymestr. Przygotuj się na to, że twój brzuch będzie coraz szybciej rósł. Dolegliwości pierwszego trymestru mogą już ustąpić. Zaczną za to doskwierać: ból pleców, skurcze łydek czy swędzenie skóry. To typowe objawy wynikające z rosnącego brzucha, (zmiany środka ciężkości). Możesz cierpieć także na zaparcia, których przyczyną jest rosnąca macica i zawirowania hormonalne – progesteron bowiem zmniejsza perystaltykę jelit, co utrudnia pasaż treści jelitowej i wypróżnienie.

III trymestr

Twoja masa ciała już znacznie wzrosła, pamiętaj, że są zalecane normy, które mówią ile powinnaś przytyć w zależności od masy ciała sprzed ciąży. Po 27. tygodniu ciąży, gdy zaczyna się trzeci trymestr niezwykle szybko zacznie rosnąć twój brzuch. Maluszek będzie miał coraz mniej miejsca, w związku z tym jego ruchy zmienią intensywność. Mogą doskwierać ci obrzęki, zmęczenie i uczucie ciężkości nóg. Już za chwile wszystkie dolegliwości miną, a na świecie powitasz upragnione maleństwo.

 

Lost Password