Cesarskie cięcie – alternatywa dla naturalnego porodu

Ciąża

Cesarskie cięcie to nadzwyczajna procedura, stworzona dla ratowania życia rodzącej matki oraz jej dziecka. Obecnie tę formę porodu wykorzystuje się także w innych sytuacjach, które nie stwarzają zagrożenia dla życia. Czy można więc traktować ją jako wygodną alternatywę dla porodu naturalnego?

Czym jest cesarskie cięcie

Cesarka, jak potocznie nazywa się cesarskie cięcie, polega na przecięciu powłok brzusznych i macicy kobiety, aby wyjąć dziecko bez udziału skurczów i akcji porodowej. Przeważnie ta forma porodu wykonywana jest w znieczuleniu przewodowym (podpajęczynówkowym) lub zewnątrzoponowym w pełnej narkozie (w nagłych przypadkach). Wbrew pozorom, cesarskie cięcie nie uchroni rodzącej przed bólem.

-Cesarka wiążę się z pewnym dyskomfortem. Choć stosowane jest znieczulenie, to mija ono po kilku godzinach, a dochodzenie do pełnej formy przebiega zwykle wolniej, niż po porodzie naturalnym – tłumaczy ekspert reprezentujący gabinet ginekologiczno-położniczy w Białymstoku.

Cesarskie cięcie jako alternatywa dla naturalnego porodu

Choć na świecie przyszłe mamy mogą same decydować o wyborze formy porodu, jednak w Polsce wciąż cesarskie cięcie uznaje się za metodę ostateczną. Wszystko dlatego, że może nieść ze sobą pewne konsekwencje zdrowotne. Dodatkowo warto pamiętać, że cesarskie cięcie jest bardziej kosztowne, niż poród naturalny.

Cesarka ma pewne zalety, które czynią ją potencjalną alternatywą dla porodu siłami natury. Należą do nich:

  • możliwość dokładnego zaplanowania porodu,
  • krótki czas porodu,
  • niewielka bolesność (pacjentka nie odczuwa bólu krocza),
  • czystość i aseptyczność (przebiega bez potu, nie naraża pacjentkę na widok krwi zmieszanej z płynem owodniowym, itd.),
  • brak konieczności przeciskania dziecka przez wąski kanał rodny.

Dobra czy zła?

Choć cesarskie cięcie może wydawać się idealnym sposobem na urodzenie dziecka, to ma ono także pewne minusy. Przede wszystkim, należy pamiętać, że cesarka jest operacją brzuszną, która niesie większe ryzyko, niż poród siłami natury (choć i ten nie jest w pełni bezpieczny). Z drugiej strony, jeśli jest ona wykonywana planowo, to nie stanowi zbyt dużego zagrożenia, ani dla mamy, ani dla dziecka.

Lost Password