Niemowlę i chrapanie w nocy? Jak temu zaradzić?

Dziecko

Zwykle chrapanie kojarzy się nam z osobami starszymi lub bardzo zmęczonymi, które po ciężkim dniu zapadają w bardzo głęboki sen. Wydają wówczas z siebie charakterystyczne dźwięki, które nazywamy chrapaniem. Jednak okazuje się, że problem ten, dotyczy również niemowląt, jednak nie wiąże się on na szczęście z dużymi problemami zdrowotnymi, jednak nie da się ukryć, że problem ten jest nad wyraz uciążliwy. Jak więc zapobiec chrapaniu niemowlęcia w nocy?.

Dlaczego niemowlę chrapie w nocy?

W nocy często po zaśnięciu dziecka, da się słyszeć charakterystyczny świst powietrza, potocznie zwany chrapaniem. Zwykle budzi to wśród rodziców obawy i niepokój, czy aby nie jest to przyczyną groźniejszego schorzenia i czy pociecha nie wymaga opieki specjalisty. Jednak przyczyn chrapania niemowląt może być wiele, najczęściej są one powiązane zarówno z fizjologią jak i anatomią układu oddechowego u dziecka. Niestety, mogą też być związane z innymi schorzeniami. Chrapać może noworodek, ale także tygodniowe niemowlę. Zanim jednak zdecydujemy się na podjęcie dalszych kroków, warto zastanowić się, jaka może być tego przyczyna. Do najpopularniejszych i najczęściej diagnozowanych przyczyn chrapania niemowlaka w nocy, możemy zaliczyć:

  • rozwijającą się alergię
  • skrzywienie przegrody nosa
  • powiększenie lub przerost migdała gardłowego
  • wiotkie tkanki krtani.
  • zatkanie nosa

O ile cztery pierwsze przypadki, wymagają konsultacji ze specjalistą i wdrożenia odpowiedniego leczenia, o tyle w ostatnim przypadku, możemy dziecku pomóc we własnym zakresie.

Jak pomóc niemowlakowi, kiedy przyczyną chrapania jest zatkany nos?

Zatkany nosek to jedna z częstszych przyczyn chrapania niemowlaka, a jednocześnie jedna z tych, którym możemy zaradzić w domowym zaciszu. Niedrożny nos utrudnia maluchowi oddychanie. Oczywistym jest, że jeśli sytuacja będzie powtarzała się nagminnie, konsultacja lekarska jest nieunikniona. Tylko specjalista będzie wstanie pomóc, postawić odpowiednią diagnozę, a także dobrać odpowiednie leczenie. Jednak w międzyczasie, możemy pomóc maluszkowi uporać się z zatkanym nosem domowymi sposobami. Do najskuteczniejszych metod możemy zaliczyć:

  • kładzenie dziecka w pozycji na brzuszku – nie chodzi tu tylko o moment snu, ale także o okres w którym niemowlę jest aktywne. Wówczas wydzielina z nosa będzie sama wypływać, co automatycznie udrożni nos.
  • trzymanie główki dziecka, wyżej niż reszty ciała. Możemy to robić np. podczas karmienia, wówczas wszystko powinno spływać swobodnie w dół, udrażniając kanały nosowe.
  • zakup nawilżacza powietrza. Suche powietrze, powoduje wysuszenie śluzówki, co również może prowadzić do niedrożności nosa. Wstawmy więc do pokoju dziecka nawilżacz powietrza lub po prostu zawieśmy na kaloryferze mokry ręcznik. Zróbmy to w pomieszczeniu, w którym dziecko spędza najwięcej czasu.
  • zaopatrzmy się w aspirator, przy pomocy którego, będziemy mogli skutecznie oczyścić dziecku nosek.
  • nawilżajmy dziecku nosek, zarówno solą morską jak i fizjologiczną, obie dostępne są w aptece.
  • warto zainwestować w produkt zwany nebulizatorem i w razie potrzeby robić dziecku inhalacje.
  • zainwestujmy w maść majerankową, którą warto natrzeć dziecku miejsce pod noskiem.

Lost Password