Zadbaj o zdrowie swoich oczu

Zdrowie

Okulary przeciwsłoneczne to nieodłączny letni rekwizyt każdego z nas. A przynajmniej powinien nim być. Właściwie, to nie tylko latem, bo promieniowanie UV dotyczy nas również w inne pory roku. Nie wszyscy zdają sobie sprawę z zagrożenia, jakie ono stanowi. Uwielbiamy słońce. Jego promienie w pogodny dzień dostarczają do naszych organizmów witaminę D i poprawiają nam humor. Świat oblany złotymi słonecznymi refleksami wydaje się piękniejszy, większość osób lubi też efekt letniej opalenizny. Jednak słońce nie jest dla nas do końca przyjazne. Wystawianie skóry na jego działanie przyspiesza procesy jej starzenia i niszczy ją. Słońce szkodzi też naszym oczom. Brak zabezpieczenia przed promieniowaniem UV może skutkować wieloma nieprzyjemnymi i ciężkimi do wyleczenia, a nawet bardzo groźnymi chorobami oczu, z nowotworem włącznie.

Zdrowie w parze z modą

Na szczęście noszenie okularów słonecznych cieszy się dużą popularnością. Letnie okulary stanowią bardzo często dodatek do stroju, a bogactwo ich modeli powoduje, że pasują wszystkim i do wszystkiego. Nosić je mogą i kobiety i mężczyźni, zarówno do eleganckich kreacji, jak i do casualowych, czy wręcz sportowych outfitów. W modelach i markach okularów przeciwsłonecznych można wręcz przebierać: od tanich, sprzedawanych w większości sklepów, po okulary Porsche czy innych renomowanych marek (nie tylko tych związanych z motoryzacją).

Na zdrowiu lepiej nie oszczędzać

Okulary przeciwsłoneczne kupimy w prawie każdym markecie, drogerii, czy nawet dyskoncie. Stojaki z nimi umieszczone są zwykle gdzieś nieopodal kas i nęcą możliwością przymierzenia i wybrania dla siebie najodpowiedniejszego modelu. Warto jednak wiedzieć, że te tanie, a przez to najłatwiej dostępne okulary, nie chronią w wystarczający sposób oka i wzroku. Nie tylko niewystarczająco chronią, ale wręcz mogą im szkodzić. Ciemna powierzchnia ich szkieł sprawia, że źrenica rozszerza się, jeszcze bardziej narażając oko na działanie promieniowania UV i w związku z tym na groźne uszkodzenia – oczywiście tylko, jeśli w okularach brakuje odpowiedniego filtra. Niestety, większość okularów za kilkanaście lub kilkadziesiąt złotych, sprzedawanych w zwykłych sklepach, nie ma dobrych filtrów. Używając ich latem, możemy więc, zamiast ochronić swoje oczy, zrobić sobie niechcący krzywdę. Dlatego w przypadku okularów przeciwsłonecznych nie ma co oszczędzać. Lepiej zapłacić za okulary, które rzeczywiście będą działać, niż wydać podobne pieniądze na leczenie oczu, w przypadku, gdyby nieodpowiednia ochrona doprowadziła do ich choroby. Okularów przeciwsłonecznych z prawdziwego zdarzenia szukać możemy w profesjonalnych sklepach optycznych. Jeśli jednak cenimy sobie wyjątkowy styl i ekskluzywność, czekają na nas okulary od projektantów, na przykład wspomniane już okulary Porsche.

Oprócz zdrowia – komfort widzenia

Ludzkie oko w naturalny sposób broni się przed promieniowaniem emitowanym przez słońce. Mimowolnie mrużymy powieki, gdy znajdujemy się w słońcu. Nie tylko nie jest to przyjemne, ale też wpływa na szybsze powstawanie zmarszczek wokół oka. Może być też niebezpieczne, zwłaszcza w przypadku kierowców. Okulary przeciwsłoneczne wyeliminują wszystkie te problemy. Pamiętajmy jednak, że zacienione przez okulary oko, dla właściwej ochrony potrzebuje odpowiedniego filtra. To nim kierujmy się przy wyborze okularów przeciwsłonecznych, kupujmy takie, które rzeczywiście zabezpieczą nasze oczy przed groźnym promieniowaniem.

Lost Password