Witamina B9 (kwas foliowy) – dlaczego jest tak ważna w ciąży?

Ciąża

Ciąża to okres szczególnej troski o zdrowie. Przyszła mama musi zadbać o zdrowie swoje i swojego dziecka. Taka troska najczęściej sprowadza się do prowadzenia zdrowego stylu życia, unikania stresu, regularnej aktywności fizycznej oraz odpowiednio zbilansowanej diety. Jadłospis warto uzupełnić suplementacją, a preparatem bezwzględnie zalecanym każdej kobiecie w ciąży jest witamina B9, czyli kwas foliowy. Konieczność suplementacji wynika z faktu, że objawy niedoboru witaminy B9 odbijają się niekorzystnie na rozwoju płodu.

Witamina B9 i jej wpływ na przebieg ciąży

Witamina B9 jest jedna z witamin z grupy B, która nie jest syntetyzowana w organizmie. Dostarczenie odpowiednich jej ilości z dietą jest bardzo ważne, gdyż zbyt niski poziom witaminy B9 prowadzi do poważnych zaburzeń w funkcjonowaniu organizmu. Szczególne znaczenie ma witamina B9 dla rozwijającego się płodu. Kluczowe dla rozwoju dziecka jest kilka pierwszych tygodni życia – wtedy zaczynają się kształtować wszystkie układy i organy. Najważniejsze znaczenie ma rozwój układu nerwowego, a jego pierwszym etapem jest ukształtowanie się cewy nerwowej. Ma to miejsce około 4 – 7 tygodnia ciąży. Wady rozwojowe cewy nerwowej to podstawowe objawy niedoboru witaminy B9. Zbyt niski poziom kwasu foliowego skutkuje rozwojem bezmózgowia bądź przepukliny oponowej albo oponowo – rdzeniowej. W konsekwencji może dojść do rozszczepienia kręgosłupa, a nawet poronienia. Kwas foliowy redukuje ryzyko rozwoju wad cewy nerwowej nawet o 75%.

Witamina B9 potrzebna jest w ciąży także z innych powodów. Warunkuje ona podział i wzrost wszystkich komórek organizmu, ogranicza rozwój anemii u dziecka, minimalizuje rozwój wad układu sercowo – naczyniowego i moczowo – płciowego. Kwas foliowy potrzebny jest także przyszłej mamie – objawy niedoboru witaminy B9 u kobiety w ciąży mogą obejmować przede wszystkim rozwój anemii megaloblastycznej. W jej przebiegu zauważalne jest chroniczne zmęczenie, kołatanie serca, zawroty głowy, ale także poważne symptomy neurologiczne. Mowa chociażby o zaburzeniach wzroku i mowy, drętwieniu i mrowieniu kończyn, niezborności ruchów oraz bezsenności. Ponadto witamina B9 w ciąży reguluje pracę układu pokarmowego oraz minimalizuje ryzyko rozwoju raka macicy.

Polecamy: cheers.com.pl/witamina-b-complex/

Jak zapobiegać niedoborom witaminy B9 w ciąży?

Profilaktykę niedoboru witaminy B9 w ciąży należy rozpocząć znacznie wcześniej. Eksperci zalecają stałą suplementację kwasem foliowym każdej kobiecie w okresie rozrodczym. Wynika to z faktu, że kobieta niekiedy dowiaduje się o ciąży dopiero po tym okresie, w którym może dojść do rozwoju wad cewy nerwowej. Jeśli kobieta nie stosuje stałej suplementacji – na pewno powinna ją rozpocząć w momencie, gdy zaczyna planować zajście w ciążę. Zalecane dawkowanie witaminy B9 w ciąży to 400 mikrogramów przed ciążą oraz 400 – 1000 mikrogramów w pierwszym trymestrze.

Suplementy z witaminą B9 mogą zawierać różne jej formy – naturalne foliany bądź syntetyczny kwas foliowy. Każda z tych form musi być zmetabolizowana do postaci aktywnej przy udziale specjalnego enzymu, przy czym proces ten zachodzi znacznie mniej efektywnie dla kwasu foliowego niż dla folianów. Stosując suplement diety z witaminą B9 warto uwzględnić, że u sporego odsetka osób występuje mutacja genu MTHF prowadząca do obniżenia aktywności enzymu metabolizującego kwas foliowy. U takich osób należy stosować wyższa dawki kwasu foliowego lub wybierać preparaty z folianami – tylko to zapobiegnie wystąpieniu objawów niedoboru witaminy B9.

Lost Password