Nie mogę zajść w ciążę – sprawdź najczęstsze przyczyny

Ciąża

Problem niepłodności dotyka coraz więcej polskich par. Często bywa też tak, że wiele z nich nie zdaje sobie sprawy z zaistniałego problemu. Przyczyny bywają różne, ale wczesna diagnostyka i odpowiednie leczenie, dają bardzo dobre rezultaty. Nie możesz zajść w ciążę? Sprawdź najczęstsze przyczyny.

Niepłodność – problem naszych czasów

Specjaliści ostrzegają, że przyrost naturalny w naszym kraju jest coraz niższy. Niestety, należymy do czołówki najszybciej starzejących się, społeczeństw w Unii Europejskiej. Prognozuje się, że w ciągu najbliższych 35 lat, liczba mieszkańców Polski, spadnie o ponad 4,5 mln. Coraz mniej z nas, z różnych powodów, decyduje się na dziecko. Jednak jedną z najważniejszych przyczyn takiego stanu, jest niepłodność, która dotyka już 1,5 mln polskich par. Staje się ona powoli problemem nie tylko medycznym, ale również społecznym.

O niepłodności mówimy wtedy, gdy para, po roku regularnego współżycia, bez stosowania środków antykoncepcyjnych, nie może zajść w ciążę. Jej przyczyna leży zazwyczaj w 35 proc. po stronie kobiety i w tylu samo po stronie mężczyzny. Natomiast w 25 proc.dotyczy obojga partnerów, a w 5 proc. nie znajduje się jej podłoża.

Dlatego tak niesamowicie ważna, w jej leczeniu, jest wczesna diagnostyka. Im dłużej bowiem zwlekamy z jego podjęciem, tym bardziej maleją nasze szanse na zostanie rodzicami. Bardzo ważny jest wybór odpowiedniej placówki, jedną z najlepszych w Polsce jest Klinika Leczenia Niepłodności INVICTA, w której pacjenci, leczeni są zgodnie z założeniami Autorskiego Programu Leczenie Niepłodności, który jako jedyny otrzymał nagrodę “Medal Europejski dla Usług”. Więcej o przyczynach, diagnostyce i leczeniu w INVICTA można przeczytać: https://www.klinikainvicta.pl/nie-moge-zajsc-w-ciaze/.

Nie mogę zajść w ciążę – najczęstsze przyczyny u kobiet

Jest kilka najczęściej występujących przyczyn kobiecej niepłodności. Jednak na samym początku warto zaznaczyć, że mogą one tkwić również w niezdrowym trybie życia. Stres, brak aktywności fizycznej, złe nawyki żywieniowe, czy nieodpowiednia ilość snu, mogą znacznie obniżyć naszą płodność. Dlatego w takim przypadku, najlepszym lekarstwem, będzie zmiana nawyków i trybu życia.

Również wiek jest głównym czynnikiem determinującym naszą płodność. Zarówno kobiety, jak i mężczyźni po 35 roku życia, mogą mieć więcej problemów z poczęciem niż osoby młodsze. Niestety z wiekiem zmniejsza się częstotliwość owulacji, a także jej jakość i nawet jeżeli następuje ona w każdym miesiącu, jajeczka i hormony mogą już nie być wystarczającej jakości. Problem z zajściem w ciążę może mieć swoje przyczyny także w poważnych zaburzeniach zdrowotnych, jakich?

Przede wszystkim, często ma to związek z nieregularną owulacją u kobiet, przypadłość ta dotyka nawet 25-30 proc. pań, które nie mogą zajść w ciążę. Także do najczęstszych przyczyn niepłodności należą: zablokowane jajowody, wady budowy macicy, endometrioza, czy zespół policystycznych jajników. Nierzadko niepłodność u kobiety spowodowana jest chorobą, może nią być niezdiagnozowana cukrzyca lub zaburzenia czynności tarczycy (nadmierne lub niedostateczne wydzielanie jej hormonów, powoduje ogólnoustrojowe zaburzenia hormonalne, w tym również zanik owulacji). Również zajście w ciążę, mogą utrudniać choroby przenoszone drogą płciową, takie jak np.rzeżączka lub chlamydioza.

Jakie mogą być przyczyny niepłodności u mężczyzn?

Problem z zajściem w ciążę może leżeć także po strone mężczyzny. Bardzo często przyczyną są żylaki powrózka nasiennego, które powodują miejscowe podwyższenie temperatury, co ma niekorzystny wpływ na plemniki (poruszają się wtedy wolniej lub po prostu giną). Także, do innych przyczyn niepłodności u mężczyzn, należą min. zakażenia i stany zapalne (najczęstsze to chlamydia trachomatis i mycoplasma hominis), zaburzenia hormonalne (niski poziom testosteronu), powikłania po śwince, wsteczna ejakulacja, czy też zaburzenia autoimmunologiczne. Dzięki odpowiedniemu leczeniu, większość z tych problemów może zostać szybko rozwiązana przez lekarza urologa.

Jeśli nie możesz zajść w ciążę, sprawdź najczęstsze przyczyny. Trafnie postawiona diagnoza i szybko rozpoczęte leczenie, przyniosą nam radość z upragnionego macierzyństwa.

Lost Password