Głównymi objawami chrypki u maluchów są: zmiana głosu na szorstki i matowy oraz suchość i drapanie w gardle. W większości przypadków wiąże się ona z infekcją górnych dróg oddechowych. Co zrobić, gdy dziecko ma chrypkę?
Główne przyczyny chrypki u dzieci
Do najczęstszych przyczyn chrypki u najmłodszych zalicza się infekcję gardła lub krtani. Pierwsza z nich jest w większości przypadków wywoływana przez wirusy. Towarzyszy jej zaczerwienienie błony śluzowej gardła i jej przekrwienie oraz obrzęk, uczucie drapania i suchości, a także problemy z przełykaniem.
Jeśli chodzi o zapalenie krtani, to jego przebieg u dzieci jest nieco inny niż u osób dorosłych, co wiąże się z mniejszymi jej parametrami oraz wyższym usytuowaniem. Najczęściej spotkać można się z rozlanym zapaleniem krtani przechodzącym przez ciągłość z gardła.
Chrypkę, lecz także szczekający kaszel, duszność oraz gorączkę wywoływać może podgłośniowe zapalenie krtani, które ma charakter napadowy i wymaga hospitalizacji.
Niekiedy przyczyną chrypki u najmłodszych jest nadużywanie głosu. To stosunkowo częsta etiologia przewlekłej chrypy u dzieci. Najczęściej występuje ona u maluchów głośnych, wykazujących cechy przywódcze. Podczas głośnego mówienia lub krzyku dochodzi do obrzęku fałdów głosowych, co przyczynia się do powstawania charakterystycznych guzków, zwanych śpiewaczymi. Objawia się to chrypką nasilającą się podczas mówienia i znacznie szybszym męczeniem się głosu.
Do rzadszych przyczyn chrypki u dzieci zaliczy można:
- Niedoczynność tarczycy i powiązane z nią osłabienie mięśni gardłowych
- Przewlekłe stosowanie kortykosteroidów wziewnych (dotyczy to między innymi maluchów chorujących na astmę)
- Pooperacyjne uszkodzenie nerwu krtaniowego (po różnego rodzaju zabiegach w obrębie tarczycy)
- Powiększenie lewego przedsionka serca (w przebiegu postępujących jego wad)
- Regularne narażenie na dym papierosowy
Leczenie chrypki u dziecka
Metoda leczenia chrypki u malucha powinna być ściśle dopasowana do jej przyczyn. Gdy jest nią infekcja wirusowa, dobrym pomysłem będzie sięgnięcie po leki opierające się na naturalnych składnikach. U najmłodszych pociech najlepiej sprawdzą się te w formie spray’u, u starszych natomiast – pod postacią lizaków i tabletek do ssania. Skutecznie nawilżają one śluzówkę i pokrywają ją delikatnym filmem, co sprawia, że dziecko przestaje odczuwać nieprzyjemne drapanie w gardle.
Jeżeli zapalenie gardła jest związane z działaniem bakterii, niezbędne może okazać się włącznie antybiotykoterapii. Pogłośniowe zapalenie krtani objawiające się duszeniem wymaga sięgnięcia po glikokortykosteroidy redukujące zagrażający życiu obrzęk krtani.
Warto zadbać również o nawilżanie powietrza. W tym celu, wykorzystać można gotowe urządzenie lub zawiesić na kaloryferze mokry ręcznik albo pojemnik z wodą.
Równie ważnym elementem leczenia chrypki u dziecka jest oszczędzanie mowy – unikanie długotrwałego głośnego mówienia, śpiewania itp. W przypadku chrypki przewlekłej, kluczowe znaczenie ma terapia głosowa, której celem jest wyrobienie u malucha umiejętności odpowiedniego posługiwania się głosem bez wydawania dużej ilości dźwięków o wysokiej częstotliwości i nadmiernego forsowania strun głosowych.
Leczenie chrypki u dziecka domowymi sposobami
Domowe leki na chrypkę u dziecka to między innymi:
- Napary z siemienia lnianego – dzięki zawartości substancji powlekających gardło, zapewniają one optymalną osłonę i nawilżenie gardła.
- Wyciąg z babki lancetowatej w formie syropu – działa osłaniająco i przeciwzapalnie.
- Sok z aloesu – posiada działanie przeciwzapalne i skutecznie regeneruje śluzówkę jamy ustnej.
- Syrop z cebuli i wyciąg z czarnego bzu, lipy oraz aronii – działają wzmacniająco i bakteriobójczo.
Sok z cytryny – powleka gardło, rozrzedza wydzielinę i ułatwia odkrztuszanie.