Wygoda i zdrowie dzieci jest dla każdego rodzica najważniejsze. Dlatego już od pierwszych chwil maluchy otaczane są największą opieką. Dużą rolę w procesie dojrzewania odgrywają przedmioty otaczające dzieci. Gdy pojawiają się różnego rodzaju choroby, czy zniekształcenia, konieczne okazuje się kupno np. butów ortopedycznych dla dzieci. Czym są buty ortopedyczne oraz jak je kupić? Warto się tego dowiedzieć!
Specjalna konstrukcja butów ortopedycznych
Budowa obuwia ortopedycznego różni się od zwyczajnych butów, ponieważ te modelują stopy dzieci i zmieniają ich kształt, tym samym wpływają na powstałe wady oraz niwelują je. Do ich zadań należy korekcja powstałych już zniekształceń stóp dzieci, zapobieganie pogłębiania się niektórych zniekształceń, oparcie dla stóp oraz ochrona ich, szczególnie miejsc z widocznymi wadami oraz wyrównanie skrócenia kończyny dolnej.
Buty ortopedyczne dla dzieci – najczęściej spotykane rodzaje
- Obuwie redresyjne, czyli takie, które koryguje kształt stóp. Ten model butów ortopedycznych stosowany jest do doleczania stopy końsko-szpotawej oraz przywiedzonej. Jest to więc obuwie, które wykorzystywane jest w kolejnych etapach leczenia stóp.
- Obuwie z obcasem Thomasa – ten model obuwia ortopedycznego jest najbardziej popularny , a nazwa pochodzi oczywiście od nazwiska wynalazcy. Są to buty supinujące tyłostopie w stopie płasko-koślawej.
- Obuwie z odwróconym obcasem Thomasa – te są podwyższone od strony bocznej oraz wydłużone z przodu. Najczęściej stosowane są w przypadkach szpotawości stępu, jak i skłonności do skrętu stawu skokowego dolnego.
- Obuwie do połączenia z ortezą – orteza to specjalny aparat ortopedyczny, który stabilizuje stawy.
- Obuwie wyrównujące – te wykorzystywane jest wtedy, gdy stopa dziecka jest zbyt krótka, w porównaniu do drugiej.
Gdzie można kupić buty ortopedyczne dla dzieci?
Obuwie to zaliczane jest do leczniczych, a więc najlepszym miejscem będą sklepy medyczne. Trzeba jednak podkreślić, że buty te nigdy nie powinny być kupowane bez konsultacji z lekarzem. Mogą mieć one bardzo duży wpływ na kształt stopy dziecka, dlatego też muszą być odpowiednio dopasowane do danej wady. Wreszcie wyżej wymienione rodzaje butów ortopedycznych dla dzieci pokazują, że każdy wpływa na inne zniekształcenie. Buty te dostępne są także w sklepach rehabilitacyjno-ortopedycznych, można je również zamówić w specjalnych warsztatach techniki ortopedycznej.
Kiedy warto zrezygnować z obuwia ortopedycznego?
Nie wszystkie wady stóp u dzieci są na tyle duże, że wymagają korekty butów ortopedycznych. Nieraz same ćwiczenia, rehabilitacje lub buty profilaktyczne wystarcz a, by wpłynąć na kształt stóp. Gdy występuje obniżenie sklepienia podłużnego lub koślawe ustawienie stóp to nie musimy decydować się na buty ortopedyczne dla dzieci. Niekiedy można kupić jedynie specjalną wkładkę ortopedyczną i włożyć ją do zwyczajnego buta. To jednak również powinno zostać skonsultowane z lekarzem ortopeda. Samodzielnie podejmowanie decyzji przynieść może więcej szkód niż korzyści.