Prawdy i mity o piciu alkoholu w ciąży

Ciąża

Każdy wie, że picie alkoholu przez kobietę w ciąży może zaszkodzić dziecku. Ciągle jednak pojawiają się pewne pytania, na które wiele osób szuka odpowiedzi. Czy należy wierzyć we wszystko, co usłyszymy lub przeczytamy? Przekonaj się, co jest mitem, a co prawdą na temat alkoholu w ciąży.

Picie na początku ciąży nie ma wpływu na płód?

Mit. Nawet jeśli piłaś alkohol, nie wiedząc jeszcze o ciąży, mogło to mieć negatywny wpływ na rozwój płodu. Wypicie już jednego kieliszka wina może doprowadzić do uszkodzenia mózgu dziecka. Kiedy pijesz alkohol, Twoje dziecko pije go razem z Tobą – nie ma jeszcze wykształconych mechanizmów obronnych, nie chroni go łożysko, a niedostatecznie rozwinięta wątroba nie może wyeliminować alkoholu. Alkohol największe szkody dla mózgu i układu nerwowego może spowodować w pierwszych 3-5 tygodniach ciąży.

Mała ilość alkoholu nie zaszkodzi dziecku?

Mit. Nawet jedno piwo czy jedna lampka wina może mieć zły wpływ na rozwój dziecka (szczególnie w pierwszych 3 miesiącach ciąży, kiedy kształtują się wszystkie organy, ale jest niebezpieczny w każdym trymestrze). Tutaj nie pomoże nawet alkomat – lepiej przez całą ciążę wstrzymać się z piciem, niż pić „umiarkowane ilości”. Nie istnieje coś takiego, jak bezpieczna ilość alkoholu w ciąży. Nawet wartość poniżej 1 promila w organizmie matki może oznaczać nieodwracalne szkody dla płodu – mówi ekspert z portalu http://www.kalibracja-alkomatu.pl/kalibracja-alkomatow-wroclaw.html. Choć wiele mówi się o zdrowotnych właściwościach umiarkowanej ilości na przykład wina, to na czas ciąży kobiety powinny całkowicie z niego zrezygnować.

Im więcej alkoholu, tym większe szkody dla płodu?

Prawda. Chociaż nawet niewielka ilość alkoholu wypita przez matkę może być dla dziecka niebezpieczna, to z każdym kolejnym kieliszkiem zwiększa się prawdopodobieństwo wystąpienia poważnych konsekwencji zdrowotnych zarówno dla matki, jak i dla dziecka. Uszkodzenia płodu mogą być poważniejsze i zwiększa się prawdopodobieństwo takich skutków, jak: poronienie lub przedwczesny poród, uszkodzenia mózgu dziecka, wady serca i nerek, wystąpienie ADHD i innych chorób.

Łożysko chroni dziecko przed alkoholem?

Mit. Łożysko ma za zadanie utrzymać zarodek przy ścianie macicy oraz dostarczać rozwijającemu się maluchowi składniki odżywcze i tlen. Odgrywa zasadniczą rolę w wymianie substacji między matką i dzieckiem. Jaki z tego wniosek? Substancje z organizmu matki (alkohol nie jest wyjątkiem) przenikają przez łożysko do organizmu rozwijającego się dziecka. Wystarczy pół godziny od spożycia trunku przez ciężarną kobietę, aby poziom alkoholu we krwi malucha był taki sam, jak u matki. Stąd już prosta droga do uszkodzeń układu nerwowego i mózgu.

Uniknięcie chorób alkoholowych u dziecka zależy od matki

Prawda. Choroby alkoholowe, takie jak FAS (Fetal Alcohol Syndrome) to wady wrodzone, które występują u dziecka, jeśli matka piła alkohol będąc w ciąży. Ich uniknięcie zależy tylko od matki – wystarczy całkowicie odstawić alkohol na czas ciąży. Jakie są objawy FAS u dziecka? Najpoważniejsze z nich to m.in.: wady układu kostno-mięśniowego, anomalie w budowie organów wewnętrznych, problemy psychiczne (depresja, stany lękowe itd.) czy dysmorfie twarzy.

Lost Password