Jakie korzyści niesie mata edukacyjna dla maluszka?

Dziecko

Mata edukacyjna to zazwyczaj okrągły lub kwadratowy dywanik, przeznaczony do zabawy w pierwszych miesiącach życia dziecka. Mata wykonana jest z wysokiej jakości materiału i wypełniona specjalną włókniną, odpowiednio zaizolowaną od spodu.

Posiada miękkie poduszeczki na krawędziach, do których najczęściej przymocowane są specjalne łuki z różnymi zabawkami. Wszystkie maty zawierają elementy, których celem jest oddziaływanie na różne zmysły maluszka – dotyk, wzrok i słuch. Maty są głównie na tyle duże, że dziecko bez większego problemu może poruszać się na całym jej obszarze – obracać, przekręcać, raczkować. Z maty można korzystać niemalże od narodzin dziecka przez cały pierwszy rok jego życia, a w zależności od maty – czasami i dłużej. Maty rozwojowe nie tylko oferują niemowlakom możliwość zabawy zanim jeszcze nauczą się siadać czy chodzić, ale także wpływają na rozwój dzieci. Ponadto niosą za sobą wiele korzyści także dla rodziców. Poniżej przedstawiamy zalety zakupu maty edukacyjnej dla maluchów.

Wpływ maty edukacyjnej na rozwój dziecka

Wielu rodzicom wydaje się, iż maty, które charakteryzują się wielobarwnością i licznymi elementami, mogą przytłoczyć maluchy, które nie mają jeszcze w pełni rozwiniętych zmysłów. Owszem, z początku rzeczywistość malucha jest dość mglista, jednak zwraca on uwagę na otaczające go kontrasty. Kolorowe elementy umieszczone na łuku przymocowanym do maty przyciągają wzrok dziecka i rozwijają jego koordynację wzrokową. Jednak maty pobudzają nie tylko zmysł wzroku. Różne tekstury materiałów oraz wydawane dźwięki elementów doczepionych do maty rozwojowej, angażują zmysł dotyku oraz słuchu dziecka. Ponadto wszelkie atrakcje w postaci zabawek wiszących nad maluszkiem, motywują go do wyciągania dłoni, chwytania czy przemieszczania się, rozwijając w ten sposób motorykę dużą i małą dziecka.

Korzyści dla rodziców płynące z posiadania maty edukacyjnej dla dziecka

Mata edukacyjna stanowi niesamowitą atrakcję dla maluszków, dzięki temu większość z nich bardzo szybko zajmuje się eksploracją zabawek, dając tym samym opiekunom chwilę wytchnienia.  Co najważniejsze, mata edukacyjna jest niezwykle bezpiecznym miejscem, gdzie możemy pozostawić maluszka samego wychodząc na chwilę do toalety czy kuchni. Matę możemy z łatwością zwinąć i przenieść, dzięki czemu wybierając się w odwiedziny do znajomych, zapewnimy atrakcyjny czas dziecku, które będąc w pełni zajęte zabawą na ulubionej macie, pozwoli dorosłym na swobodną rozmowę. Ponadto możemy stworzyć maluszkowi własny kącik, który dobrze zna, co pozwoli na przezwyciężenie stresu związanego ze zmianą miejsca. Mata edukacyjna może z powodzeniem posłużyć nam przez wiele lat. Dla niemowlaków stanowią rozwijającą zabawę, natomiast dla kilkulatków mogą stać się świetną atrakcją to tworzenia sobie swoich miejsc do zabawy, np. wymyślonej wyspy, bazy czy domku.

Maty edukacyjne posiadają wiele zalet – wspomagają rozwój maluszka, tworzą bezpieczny i dobrze znany dziecku kącik zabaw, dają chwilę wytchnienia dorosłym. Mata rozwojowa może być doskonałym prezentem dla niemowlaka i jego świeżo upieczonych rodziców.

Źródło: Manito.pl – Kreatywne zabawki dla dzieci

Lost Password