Do samochodu fotelik, na spacer gondola lub spacerówka!

Dziecko

Jeśli chodzi o przemysł dziecięcy, coraz częściej spotykamy się z nowymi rozwiązaniami technologicznymi, które niekoniecznie są dobre dla naszych maluchów. Zapewne widzieliście niejednokrotnie w sklepie wózki wielofunkcyjne, gdzie do ramy prócz gondoli i spacerówki możemy przyczepić także fotelik samochodowy. Musimy jednak pamiętać, że takie rozwiązanie powinniśmy stosować z umiarem. Dlaczego?

Foteliki samochodowe – kiedy ich używać?

Jak sama nazwa wskazuje, foteliki samochodowe powinny być używane w samochodach. Istnieje bowiem wymóg prawny, który nakłada na rodziców obowiązek przewożenia dzieci w foteliku. Dotyczy to maluchów do 12. roku życia, nie przekraczających 150 cm wzrostu. Niektórzy producenci wózków do fotelików dla noworodka dołączają adaptery do wózków wielofunkcyjnych. Owszem, takie rozwiązanie jest bardzo wygodne, gdy chcemy np. przewieźć z parkingu do domu niemowlę, które zasnęło w aucie.

Niektórzy jednak wykorzystują taką opcję zamiast spacerówki i w foteliku przewożą dzieci podczas spacerów. A to już duży błąd. Dziecko ułożone w foteliku ma ograniczoną swobodę ruchów, co niestety źle wpływa na rozwijające się dziecko. Niemowlę nie siedzi prosto w foteliku, co dodatkowo utrudnia budowanie symetrii ciała. Również nogi nie są w naturalnej pozycji, co powoduje napięcie w odcinku lędźwiowym, obniżając napięcie w mięśniach brzucha. Według specjalistów noworodek powinien przebywać w foteliku maksymalnie 2 godziny w ciągu dnia.

Co więc wybrać na spacer?

Oczywiście najlepiej wybrać gondolę lub spacerówkę. Lekka spacerówka sprawdzi się doskonale na dłuższych spacerach czy zakupach. Obecnie już chyba większość modeli wyposażonych jest w wygodne kosze na zakupy i regulowane oparcie oraz podnóżek. Możemy też je z łatwością złożyć i przenieść, co umożliwia niewielka waga. Dodatkowo do takiego wózka przyda nam się też poduszka do spacerówki (https://moleo.pl/pol_m_DZIECKO_PODUSZKI_DO-WOZKA-1683.html), torba podróżna czy ciepły kocyk na chłodniejsze dni.

Pamiętajmy, że bezpieczeństwo maluchów jest najważniejsze!

Lost Password