Zdrowe obuwie dla dzieci – kiedy warto postawić na buty profilaktyczne?

Dziecko

Stopa człowieka zbudowana jest z 26 kości, 19 mięśni, 33 stawów i 100 więzadeł, dlatego też potrafi dźwigać ciężar ciała, przy okazji pełniąc funkcje lokomocyjne. Musimy jednak pamiętać, że sposób, w jaki się porusza, może prowadzić do nieprawidłowości w ich funkcjonowaniu. A to z kolei predysponuje do powstawania licznych wad i deformacji. Wszystko to sprawia, że rodzice muszą wnikliwie obserwować rozwój małych stópek swojej latorośli, aby w razie wystąpienia jakichkolwiek niepokojących zmian, móc zareagować. Warto pamiętać, że o konieczności posiadania wkładek lub butów ortopedycznych powinien zadecydować lekarz.

Kupujemy buty

Pewnie wielu rodziców niejednokrotnie przekonało się, że kupno obuwia dla dziecka to tylko z pozoru łatwe zadanie. W istocie jednak, może nastręczyć nie lada trudności, zważywszy na fakt, że jest to jedna z najważniejszych części dziecięcej garderoby. Początkowo zatem, obiektem poszukiwań powinny być sznurowane trzewiki z usztywnioną piętką na elastycznej podeszwie, która doskonale dopasuje się do nóżki dziecka. Jeśli jednak preferujemy obuwie na rzepy, konieczne jest, aby były ich co najmniej dwie sztuki (lepiej stabilizują nóżkę), a w przypadku sandałków – trzy sztuki. Oczywistym jest, że w kwestii materiału użytego do produkcji, najlepszą opcją będzie skóra naturalna. Guma ani plastik w ogóle nie powinna być brana pod uwagę. Analizę idealnych bucików dla dziecka zamyka podeszwa, wyróżniająca się właściwościami antypoślizgowymi i sprężystymi.

Konieczny ortopeda

Kupując idealnie wyprofilowane buciki eliminujemy prawdopodobieństwo niewłaściwego układania się stopy podczas chodzenia. Jeśli podczas kontrolnej wizyty lekarz zauważy jakiekolwiek nieprawidłowości, np. płaskostopie, może zalecić kontrolę u ortopedy, który wskaże konieczność noszenia wkładek ortopedycznych. Ich specjalny projekt jest tak opracowany, że nie tylko wspiera mięśnie, ale również wywiera istotny wpływ na prawidłowe układanie się stopy. Zadaniem specjalisty będzie określenie, jaki rodzaj wkładek jest konieczny, gdyż w sprzedaży dostępnych jest wiele różnorodnych modeli, zwalczających inne dolegliwości. Co ważne, tego typu wkładki można umieścić w codziennie użytkowanym obuwiu – bez potrzeby jego wymiany na nowe.
Oprócz wkładek istnieją również buty ortopedyczne, jakie zaleca się przy poważniejszych schorzeniach, typu koślawość czy szpotawość stóp.

Buty ortopedyczne to nie to samo co profilaktyczne

Określenia obuwie ortopedyczne i profilaktyczne jest przez wiele osób traktowane zamiennie, choć w istocie nie stanowi tego samego! Obuwie profilaktyczne jest produkowane częściowo ręcznie z półfabrykatów, które mają za zadanie chronić przed występowaniem wad i sprzyjać prawidłowemu ułożeniu stopy. W tym wypadku to obuwie wysokie – sięgające do kostki, usztywnione na jej wysokości i podtrzymujące staw skokowy. Takie buty możemy kupić samodzielnie. Eksperci zalecają, aby każda para kupowana dla dziecka do 5. roku życia była obuwiem profilaktycznym. Co innego jest w przypadku butów ortopedycznych, które są produkowane pod indywidualne zamówienie.

Lost Password