Aparat ortodontyczny to nowoczesna i skuteczna metoda, aby przywrócić właściwe ustawienie zębów, a także skorygować wszelkie wady zgryzu. Leczenie tego typu odbywać się może, wówczas gdy dziecko osiągnie odpowiedni wiek. Kiedy można założyć dziecku aparat i jak wybrać właściwy?
Pierwsze badanie zgryzu dziecka
Jeżeli właściwie dbasz o dziecko, troszczysz się o jego rozwój i zawsze dobre samopoczucie powinieneś troszczyć się również o jego zęby, a zwłaszcza o prawidłowy zgryz. Pomóc moze wówczas ortodonta. Współcześnie istnieją zarówno aparaty ruchome jak i stałe, które doskonale skorygują dziecięcy zgryz. Aparaty tego typu stosowane są wówczas kiedy dzieci osiągną odpowiedni wiek.
Ocena prawidłowości zgryzu, powinna nastąpić kiedy dziecko ukończy drugi rok życia. Nieprawidłowości może również dostrzec dentysta i skierować dziecko do poradni ortodontycznej.
Nawet jeżeli wcześniej zauważono nieprawidłowości zgryzu dziecka, pierwszy aparat można założyć kiedy maluch ukończy szósty rok życia. W tym wieku ortodonta może ocenić, czy zgryz wymaga wdrożenia odpowiedniej metody leczenia. W wieku sześciu lub siedmiu lat pojawiają się pierwsze zęby stałe dlatego też rzadko stosuje się leczenie aparatami, lecz można ocenić czy proces wzrostu zębów przebiega prawidłowo.
Korygowanie nieprawidłowości zgryzu
W chwili kiedy dziecku urosną wszystkie stałe zęby, kolejny raz należy zgłosić się do ortopedy w celu sprawdzenia, czy żeby stale rosną prawidłowo i nie powstają żadne nieprawidłowości. Okres 11 – 13 lat jest najlepszym czasem, by można je było odpowiednio je ustawić. Leczenie wad zgryzu trwa dziecka krócej aniżeli u dorosłej osoby, co jest bardzo dużym plusem.
Aparat ortodontyczny ruchomy
Najczęściej w leczeniu wad zgryzu u dzieci stosuje się aparaty ruchome. Nosi się je na ogół do trzynastego roku życia. Zakłada je się wówczas kiedy pojawiają się zęby stałe, lub też mamy do czynienia z uzębieniem mieszanym. Aparaty ruchome można nosić kilka godzin w ciągu dnia, bądź też zakładać na noc.
Aparat ortodontyczny stały
Jeżeli dziecko ma już wszystkie zęby stałe wówczas zakłada się aparaty stałe. Zbudowane są one z zameczków i zakłada się je na zęby trzonowe pierścieni. Przymocowane są za pomocą specjalistycznego kleju, który zawiera fluor, a dzięki temu chroni przed próchnicą. Aparat tego typu jest dostosowany do kształtu szczęki oraz zębów pacjenta. Przed założeniem aparatu robi się konkretne pomiary i wycisk w masie plastycznej. Dzięki temu zawsze jest idealnie dobrany a jego skuteczność stu procentowa.