Zygota, zarodek, płód, dziecko – etapy rozwoju

Ciąża

Jedne matki twierdzą, że tuż po poczęciu noszą w sobie dziecko. Drugie matki uważają, iż to tylko zygota, która dzieli się tworząc zarodek, z czasem płód, a ostatecznie rodzi dziecko. Niezależnie od poglądów, od strony biologicznej rozwój przebiega etapowo.

Rozmnażanie

Rozmnażanie jest jedną z pryncypalnych czynności życiowych obok oddychania, krążenia, odżywiania, wydalania, ruchu, czy czucia. Rozmnażanie ma za zadanie sprawić, aby przetrwał gatunek poprzez pojawianie się kolejnych organizmów z racji tego, że poprzednie umierają. W prymitywnej lub zaawansowanej postaci rozmnażanie zachodzi u wszystkich organizmów żywych, to znaczy u bakterii, grzybów, protistów, roślin i zwierząt.

Zapłodnienie

Zapłodnienie to połączenie żeńskiej komórki jajowej znajdującą się w drogach rodnych kobiety z męską komórką plemnikową znajdującą się w męskim nasieniu i trafiającym do dróg rodnych kobiety. W wyniku połączenia jednej komórki jajowej z jedną komórką plemnikową tworzy się zygota. W wyścigu o połączenie się z komórką jajową biorą udział miliony plemników, dociera tylko jeden, ewentualnie dwa i wówczas zamiast jedynaka rodzą się bliźniaki.

Zygota oraz zarodek

Jedna komórka zygota dzieli się na wiele komórek, w końcu dzieli się dwutorowo tworząc zarodek i łożysko, w którym rozwija się zarodek. O ile zygota tworzy się natychmiast po połączeniu komórek, o tyle zarodek tworzy się około kilka dób po podziałach komórek. Zarodek zagnieżdża się w macicy, jeśli jednak zarodek zagnieżdża się w szyjce macicy, jajniku, jajowodzie lub jamie brzusznej, wówczas zamiast ciąży macicznej dochodzi do ciąży pozamacicznej kończącej się nie porodem a poronieniem.

Płód

Rozwój zarodkowy trwa mniej więcej przez pierwszy trymestr ciąży, z kolei drugi i trzeci trymestr ciąży określa się jako rozwój płodowy. U płodu już w najwcześniejszych stadiach można zauważyć w wyglądzie cechy charakterystyczne dla danego gatunku. Płód podlega zarówno intensywnemu rozwojowi, jak też intensywnemu wzrostowi.

Dziecko

Zygota, zarodek i płód składają się na okres ciąży, który trwa czterdzieści tygodni, czyli dziewięć miesięcy. Ciąża to okres, w którym matka spodziewa się rozwijającego i wzrastającego w niej dziecka. Pomyślna ciąża kończy się porodem, który trwa mniej więcej kilka godzin. Poród to wydanie na świat dziecka przez matkę. Dziecko powinno przyjść na świat po czterdziestu tygodniach i ważyć 3500 gram, wówczas nazywa się to porodem. Jeżeli dziecko przychodzi na świat przed dwudziestym drugim tygodniem i waży poniżej 500 gram, wówczas nazywa się to poronieniem. Jeżeli z kolei dziecko przychodzi na świat po dwudziestym drugim tygodniu i waży  powyżej 500 gram, wówczas nazywa się to porodem przedwczesnym.

Życie od narodzin do śmierci

Etap płodowy przechodzi w etap pozapłodowy, gdy osobnik przychodzi na świat. Najpierw przez miesiąc trwa etap noworodkowy, następnie przez kilka tygodni trwa etap niemowlęcy, wreszcie do trzeciego roku życia trwa okres poniemowlęcy. Oficjalnie okres dzieciństwa trwa od trzeciego roku życia i około dziesiątego roku życia przechodzi w okres pokwitania, czyli dojrzewania. Okres dorosłości obejmuje osoby od około dwudziestego do sześćdziesiątego piątego roku życia kończąc się okresem pokwitania i wówczas nadchodzi etap starości.

Źródło: Babyboom

Lost Password