Ciąża i początkowy okres macierzyństwa jest to czas dla wielu kobiet szczególny: pełen oczekiwań, kształtowania się silnej więzi między matką a dzieckiem oraz nauki. Jest to też czas, w którym trzeba przykładać wielką wagę do zdrowia, wypoczynku, a przede wszystkim – do spożywanego jedzenia. Tematyka diety w ciąży oraz podczas karmienia piersią obrosła wieloma mitami, a zarazem leży w polu zainteresowań przyszłych (i obecnych) mam. W tym artykule spróbujemy rozprawić się z niektórymi spośród nich, a także doradzić czytelniczkom jak powinny się odżywiać.
Mity dotyczące diety w ciąży oraz diety podczas karmienia piersią
Wszyscy zgadzają się, że najistotniejsze podczas ciąży i karmienia piersią jest zdrowie. Klucz do niego leży w prawidłowej, zbilansowanej diecie, w odpowiedniej proporcji odpoczynku i ruchu. Dla kobiet ważne jest też zachowanie prawidłowej wagi ciała. Prawidłowy przyrost wagi w ciąży wynosi do 20% początkowej masy ciała. Kobiety bardzo szczupłe i z figurą w normie muszą liczyć się z największym przyrostem kilogramów. Jeśli jednak tyjesz więcej, niż do 20%, oznacza to, że dostarczasz organizmowi zbyt wiele jedzenia. Otyłość nie jest zdrowa, tym bardziej w ciąży. Utrudnia kobiecie poruszanie się, zmniejsza komfort codziennego życia, zwiększa ryzyko powikłań oraz wystąpienia chorób. Nadmierne tycie jest sygnałem ostrzegawczym, informującym nas o tym, że z dietą jest coś nie tak. Tymczasem prawda jest taka, że ciąża zwiększa zapotrzebowanie na kalorie w niewielkim stopniu – szacuje się, że jest to około 300 kcal dziennie.
Kobiety w ciąży słyszą wiele zaleceń co do odżywiania się. Czy faktycznie dieta w ciąży oraz dieta podczas karmienia piersią musi być aż tak restrykcyjna? Czy trzeba rezygnować z wielu kulinarnych przyjemności oraz skazywać się na konsumpcję wyłącznie tych produktów, które są promowane jako zdrowe? Rzeczywiście – ten czas wymaga wielu wyrzeczeń, ale nie powinny się one stać zbyt uciążliwe. W ciąży warto zrezygnować z dużych ilości niezdrowego jedzenia – fast foodów, słodzonych napoi i tym podobnych. Na kawałek pizzy czy puszkę napoju gazowanego (jeśli tylko czujesz się po nich dobrze) możesz się raz na jakiś czas zdecydować. W ciąży wcale nie trzeba całkowicie rezygnować z takich produktów – najważniejsze jest to, by dostarczać organizmowi zwiększone ilości witamin, minerałów itp. Jeśli tylko będziesz w tym czasie spożywać zróżnicowane, świeże owoce, warzywa, ryby, a także bogate w żelazo mięso, zadbasz o właściwą ilość węglowodanów, białka i tłuszczów roślinnych, nie będziesz musiała martwić się ewentualnym, złym wpływem produktów spożywczych na swoje dziecko.
Pharmaton matruelle jako uzupełnienie diety w ciąży oraz diety podczas karmienia piersią
Jeśli obawiasz się, że twoja dieta nie jest tak dobra, jak być powinna, jeśli z jakiegoś powodu nie jesteś w toku normalnego odżywiania się dostarczyć organizmowi wszystkiego, co jest mu potrzebne, możesz zdecydować się na suplementację. Pamiętaj, aby wybierać produkty dedykowane mamom i kobietom w ciąży – dzięki temu będziesz miała pewność, że zawierają wszystko, co ci potrzebne, oraz że są bezpieczne dla ciebie i dla dziecka. Jednym z suplementów przeznaczonych specjalnie dla kobiet z tym problemem, jest Pharmaton Matruelle https://www.apteka-melissa.pl/produkt/pharmaton-matruelle-60-kaps,1692.html. To unikalna mieszanka witamin, składników odżywczych, minerałów oraz kwasów Omega, zaprojektowana specjalnie z myślą o uzupełnianiu diety w ciąży oraz podczas karmienia piersią. Skomponowana specjalnie pod zapotrzebowanie organizmów matki i dziecka, zapewnia podaż wszystkich niezbędnych substancji. Co oczywiste, nie zastąpi zrównoważonej diety, ale może wyrównać braki i poprawić wyniki badań.
Dieta w ciąży nie musi oznaczać rewolucji i wyrzeczeń w odżywianiu. Często wystarczy zmienić tylko kilka rzeczy – zrezygnować z tego, co najmniej zdrowe, postawić na lekkostrawne dania, zwrócić uwagę na składy kupowanych produktów i zdecydować się na więcej warzyw i owoców. Te przyzwyczajenia, wynikające z ciąży i karmienia piersią, warto kontynuować już po przejściu dziecka na butelkę lub pokarm stały. Zdrowe odżywianie i jego skutki, a więc siła, energia, samopoczucie i dobry wygląd, będą potrzebne mamie nawet wtedy, gdy dziecko stanie się bardziej samodzielne!