Jak wybrać najlepsze mleko pierwsze dla niemowlęcia?

Dziecko

Karmienie piersią jest zalecane przez lekarzy, ponieważ mleko matki zawiera optymalne składniki. Są jednak sytuacje, gdy konieczne jest zastosowanie mleka modyfikowanego. Jeśli ma być ono podawane u noworodka, jest to tak zwane mleko pierwsze albo początkowe.

Istnieje wiele wskazań do stosowania mleka modyfikowanego. Znajdują się wśród nich między innymi określone choroby matki i dziecka, brak pokarmu u matki albo jego niewystarczająca ilość, zażywanie niektórych typów leków przez matkę. W takich sytuacjach mleko pierwsze modyfikowane jest rekomendowane przez lekarzy, aby zapewnić dziecku zdrową, wzorowaną na naturalnej dietę.

O czym pamiętać przy doborze mleka modyfikowanego?

W sprzedaży możemy znaleźć szeroką gamę mlek modyfikowanych. Bazują one przede wszystkim na mleku krwiom, ale w sklepach możemy znaleźć także mleka na bazie mleka koziego.

Jeśli chcemy zakupić mleko pierwsze, powinniśmy wybrać to oznaczone cyfrą 1 – oznacza to, że jest ono rekomendowane dla dzieci od urodzenia aż do 6. miesiąca życia. Mleko to ma specjalne proporcje składników, które wspierają rozwój dziecka od pierwszych dni życia. Zawiera odpowiednią ilość węglowodanów, białek i tłuszczów, a także dodatkowe witaminy, minerały, prebiotyki i probiotyki.

Jeśli dobierane jest mleko pierwsze, rodzice najczęściej bazują na wskazaniu lekarza, ale warto zapoznać się z różnymi propozycjami producentów. Lepsze mleka mają więcej dodatkowych składników wspierających prawidłowy rozwój maluszka.

Producenci oferują też mleka o specjalnym przeznaczeniu, na przykład:

  • mleka dla alergików – w przypadku alergii na mleko krowie
  • mleka dla dzieci zagrożonych alergią pokarmową – oznaczone jako HA, posiadają lepiej przyswajalne białko
  • mleka antyrefluksowe – oznaczone jako AR, przeznaczone dla dzieci, którym ulewa się jedzenie
  • mleka dla dzieci z obniżonym apetytem – oznaczone jako R albo GR, mają dodatek kleików, które mają większą ilość kalorii

Zatem przy zakupie odpowiedniego mleka modyfikowanego pierwszego warto zapoznać się z różnymi ofertami i wybrać najlepszą dla swojego dziecka.

Lost Password