Wybór kołdry dla dziecka

Dziecko

Łóżeczko to miejsce, w którym nasze dziecko spędza większość czasu w pierwszych miesiącach życia. Oczywiste jest więc, że chcemy, aby był to mebel bezpieczny, solidny, a także wygodny. Gdy już znajdziemy model spełniający nasze wymagania, czas zastanowić się, jaką wybrać pościel. Dziś na rynku dostępnych jest bardzo wiele propozycji, co oczywiście daje rodzicom szeroki wybór, lecz także przysparza kłopotu. Najczęściej bowiem nie wiemy, co najlepiej sprawdzi się dla malucha i czym różnią się poszczególne materiały. Poniżej podpowiadamy, na co zwrócić uwagę podczas zakupów.

Wypełnienie kołdry

Rodzaj wypełnienia to pierwszorzędna kwestia. Kołdra puchowa jest bardzo lekka i ma bardzo dobre właściwości grzewcze, przez co nie musi być gruba i niewygodna. Cienka i delikatna świetnie sprawdzi się w dziecięcym łóżeczku i otuli ciało. Polecamy m.in. kołdry puchowe dziecięce Piórex, które są bezpieczne dla osób uczulonych na roztocza i kurz, a także doskonale uszczelnione specjalną bizą.

Kołdra wełniana posiada zdolność termoregulacji, a więc utrzymuje odpowiednią temperaturę ciała o każdej porze roku, ponieważ włókna odpowiednio kurczą się i rozprężają. Jest także jest higroskopijna – pochłania nadmiar wilgoci i zapobiega przegrzaniu. Podobnie jak kołdra puchowa, jest odpowiednia dla dzieci cierpiących na alergię na roztocza.

Kołdra antyalergiczna z kolei wypełniona jest silikonizowanym, spiralnie skręconym włóknem poliestrowym, które zapewnia bardzo dobre walory cieplne, a także miękkość, puszystość i trwałość. Jest to rodzaj kołdry najbardziej bezpieczny dla alergików, a także zapewniający odpowiedni stopień higieny, ponieważ kołderki poliestrowe można swobodnie prać. Szczególnie polecamy produkty marki Inter-Widex, które posiadają niezbędne atesty i certyfikaty.

Pokrycie

Kolejny czynnik, jaki należy brać pod uwagę, kupując kołderkę dla dziecka to pokrycie. Choć na pościel zawsze zakładamy jeszcze poszwy i to one mają kontakt ze skórą dziecka, to jednak materiał, z którego uszyta jest kołdra ma duży wpływ na komfort jej użytkowania. Dodatkowo od pokrycia zależy trwałość pościeli. Możemy zdecydować się na naturalną i oddychającą bawełnę, na tkaninę bawełniano-poliestrową, która jest wyjątkowo wytrzymała lub na propozycje nieco bardziej ekskluzywne – mięciutką satynę lub jedwab.

O czym jeszcze należy pamiętać?

Podczas zakupów powinniśmy zwrócić uwagę, czy kołdra jest całoroczna, letnia czy zimowa. Ciekawą propozycją jest kołdra całoroczna spinana z dwóch kołder o różnej grubości, dzięki czemu można odpowiednio dopasować grubość kołdry do warunków atmosferycznych. Warto kupić kołdrę pikowaną – przeszycia zapobiegną przemieszczaniu i skawalaniu się wypełnienia. Kwestią oczywistą jest oczywiście odpowiedni rozmiar kołdry dla dziecka. Należy dobrać go do wieku pociechy oraz do wymiarów łóżeczka, a później łóżka. Zazwyczaj pierwsza kołdra niemowlęcia ma wielkość 90×120 cm lub 100×135 cm. Poduszka powinna mieć 40×60 cm

Lost Password