Kilka wiadomości na temat rozszerzania diety niemowlaka, o których powinnaś wiedzieć!

Dieta

Rozszerzanie diety niemowlaka to temat, który niepokoi wielu rodziców. Najwięcej wątpliwości wzbudza kwestia wyboru odpowiedniego momentu na wprowadzenie pierwszego posiłku oraz dobór najlepszych produktów żywnościowych dla maluszka. Oto kilka wskazówek, które pozwolą Ci uniknąć błędów i stresu na tym ważnym etapie w życiu Twojego dziecka.

Rozszerzanie diety niemowlaka – kiedy i od czego zacząć?

Według Światowej Organizacji Zdrowia niemowlęta przez pierwsze sześć miesięcy życia powinny odżywiać się wyłącznie mlekiem mamy. W uzasadnionych przypadkach pokarm kobiecy może zastąpić mleko modyfikowane. Po tym okresie można stopniowo rozpocząć wprowadzanie pokarmów stałych. Podawanie pierwszych posiłków powinno odbywać się pod osłoną mleka, które do ukończenia pierwszego roku życia ma stanowić podstawę żywienia niemowląt. W pierwszych miesiącach rozszerzania diety niemowlaka nie należy zmniejszać ilości posiłków mlecznych na rzecz wprowadzania pokarmów stałych. Posiłki bezmleczne powinny być podawane dziecku najwcześniej pół godziny po karmieniu piersią. Takie działanie zapobiegnie przedwczesnemu zakończeniu laktacji.

Rozszerzanie diety niemowlaka najlepiej rozpocząć od gotowanych na parze, zmiksowanych warzyw: ziemniaków, marchwi czy dyni. W następnej kolejności warto zaproponować maluchowi gotowane, rozdrobnione mięso ze sprawdzonych źródeł, najlepiej mięso z indyka lub królika oraz jajo, zarówno białko, jak i żółtko. Kiedy niemowlę pozna już smak warzyw, mięsa i jaj, można podać pierwsze owoce, rozpoczynając od przetartych jabłek, gruszek i bananów. Nie należy rozpoczynać rozszerzania diety niemowlaka od owoców, może to bowiem skutkować odmową spożywania produktów mniej słodkich, takich jak warzywa i mięso.

Kaszki jako jeden z podstawowych produktów przy rozszerzaniu diety niemowlaka.

Po szóstym miesiącu można też stopniowo wprowadzać do diety malucha kaszki i kleiki zbożowe. Niewielkie ilości produktów zbożowych zawierających gluten (maksymalnie kilka łyżeczek dziennie) mogą być wprowadzone do diety malucha już od 17 tygodnia życia. Po szóstym miesiącu można oferować maluchowi posiłki, na które składają się kaszki i kleiki glutenowe oraz bezglutenowe.

Kaszki są popularnym wyborem rodziców przy rozszerzaniu diety niemowlaka. Przemawia za nimi organiczne pochodzenie zbóż i brak sztucznych dodatków. Producenci żywności dla niemowląt oferują bogaty wybór kaszek, m.in.:

  • Kaszki zbożowe mleczne – zawierające w składzie mleko modyfikowane,
  • Kaszki zbożowe bezmleczne – bez dodatku mleka modyfikowanego, nie zawierają białek mleka krowiego i laktozy, mogą być spożywane przez niemowlęta z alergią lub nietolerancją pokarmową,
  • Kaszki na dobranoc – zawierają sycące, pełnoziarniste zboża, mogą być podawane jako ostatni posiłek przed snem, nie zaburzają pracy układu trawiennego niemowląt,
  • Kaszki zbożowe z dodatkami np. z jogurtem czy owocami (bananami, truskawkami, malinami) – ze względu na urozmaicone smaki są chętnie spożywane przez niemowlęta i starsze dzieci.

Bogaty wybór kaszek dla niemowląt i dzieci znajdziesz tutaj: http://humana-baby.pl/kategoria/kaszki/.

Rozszerzanie diety niemowlaka warto rozpocząć dopiero wówczas, kiedy maluch pokaże nam, że jest na to gotowy. Jeśli niemowlę, mimo ukończenia szóstego miesiąca życia, nadal nie potrafi samodzielnie siedzieć, na każdy posiłek wprowadzony do ust reaguje odruchem wymiotnym i nie podejmuje prób żucia pokarmu, najprawdopodobniej potrzebuje więcej czasu, by przygotować się na nowe smaki.

Lost Password