Jakie suplementy brać w ciąży?

Ciąża

Choć część ekspertów nie widzi konieczności stosowania dodatkowej suplementacji witaminowo-mineralnej przez kobiety będące w ciąży, to jednak same ciężarne chętnie uzupełniają swoją codzienną dietę o różnego rodzaju witaminy i inne substancje aktywne, które mają minimalizować ryzyko wystąpienia pewnych wad rozwojowych płodu.

Preparaty witaminowe dla kobiet w ciąży są tanie i powszechnie dostępne. Ma je w swojej ofercie praktycznie każda apteka, a nawet część drogerii, sklepów z kosmetykami czy artykułami dla mamy i jej dziecka. Zanim sięgniesz po taki produkt, wcześniej powinnaś skonsultować się jednak ze swoim ginekologiem lub przynajmniej zapytać farmaceuty, jak dany preparat dawkować. A po jakie preparaty najczęściej sięgają ciężarne kobiety i które z nich zalecane są przez lekarzy?

Wielka piątka – pięć popularnych suplementów dla ciężarnych

Praktycznie każda apteka ma w swojej ofercie specjalny dział z preparatami dedykowanymi kobietom w ciąży oraz młodym mamom karmiącym piersią. Do najczęściej zalecanych i wybieranych przez ciężarne suplementów diety należą:

  • kwas foliowy – substancja odgrywająca ważną rolę w prawidłowym rozwoju mózgu dziecka, zapobiegająca wadom cewy nerwowej. Według opinii wielu lekarzy kwas foliowy powinien być stosowany przez kobietę jeszcze zanim zajdzie ona w ciążę. Utrzymywanie wysokiego poziomu tej substancji przez cały okres ciąży, sprzyja prawidłowemu rozwojowi intelektualnemu dziecka, także w dalszych etapach jego życia.
  • kwasy DHA – to zespół substancji, które minimalizują ryzyko przedwczesnego porodu, mają korzystny wpływ na rozwój mózgu dziecka oraz jego zdolności intelektualnych w późniejszym życiu. W pewnym stopniu ograniczają również ryzyko wystąpienia astmy u dziecka.
  • witamina D3 – choć ludzki organizm samodzielnie wytwarza witaminę D, w czasie ciąży warto odwiedzić aptekę i zaopatrzyć się w dodatkową porcję tej witaminy, ma ona bowiem niezwykle ważny wpływ na prawidłowy rozwój płodu. Witamina D3 wpływa na rozwój układu nerwowego, odpornościowego czy oddechowego dziecka.
  • jod – niedobory jodu w czasie ciąży są najczęstszą przyczyną opóźnienia intelektualnego i innych wad związanych z nieprawidłowym rozwojem układu nerwowego dziecka. Jod w odpowiedniej dawce często zapisywany jest przez lekarzy i ma go na swojej ofercie każda profesjonalna apteka, również apteki internetowe.
  • żelazo – niedokrwistość towarzyszy wielu kobietom w ciąży i może być groźna zarówno dla mamy, jak i jej dziecka. Choć suplementacja żelazem nie jest powszechnie stosowana, to jednak w niektórych przypadkach lekarze ją zalecają.

Lost Password