Rozwój dziecka tydzień po tygodniu – sprawdź, jak rozwijają się jego zmysły w pierwszym miesiącu życia

Dziecko

Rozwój dziecka tydzień po tygodniu jest niezwykle fascynujący. Przyjście na świat w pełni ukształtowanego noworodka to dopiero początek. W pierwszym miesiącu życia dziecka dochodzi bowiem m.in. do dalszego rozwoju zmysłów.

Chociaż zmysły dziecka zaczynają rozwijać się już w okresie płodowym, to dopiero po narodzinach zauważalny staje się wyraźny postęp. Dzięki zmysłom dziecko jest w stanie odbierać mnóstwo bodźców, które przyczyniają się do kształtowania i dalszego rozwoju układu nerwowego.

Wzrok i słuch dziecka

Słuch jest zmysłem, który rozwija się jeszcze w życiu płodowym. W pierwszych tygodniach od narodzin jest on mocno przytłumiony – wszystko po to, by stopniowo przyzwyczajać dziecko do intensywnych dźwięków świata zewnętrznego. Warto podkreślić, że w pierwszym miesiącu życia dziecko praktykuje habituację, czyli zdolność do „wyciszania otoczenia”, co pozwala np. spać przy znanych dźwiękach. Jest to jednocześnie wczesna forma nauki związana z zapamiętywaniem.

Wzrok dziecka nie jest w pełni wykształcony. Rozwój dziecka tydzień po tygodniu sprawia jednak, że z czasem noworodek zaczyna lepiej widzieć. W pierwszym miesiącu życia dziecko powinno umieć już zatrzymać wzrok na czyjejś twarzy oraz skupić go na kontrastowych przedmiotach znajdujących się w odległości ok. 20-30 cm. Warto przy tym podkreślić, że przedmioty umiejscowione dalej lub bliżej widoczne są jako plamy. Ponadto w pierwszym miesiącu życia noworodek dużo częściej patrzy w prawo i w lewo, a nie na wprost.

Węch i smak dziecka

Węch dziecka rozwija się mniej więcej od trzeciego trymestru ciąży. W pierwszym miesiącu po narodzinach zmysł ten jest wykorzystywany do odnalezienia „źródła” pożywienia, a więc piersi matki. Ponadto węch wykorzystywany jest do tego, by osiągnąć ukojenie – znane i rozpoznawalne zapachy rodziców sprawiają, że noworodek czuje się bezpiecznie. Należy przy tym pamiętać, że niektóre dzieci wykazują szczególną wrażliwość na konkretne zapachy. Jeżeli otaczające noworodka zapachy są dla niego drażniące, należy je wyeliminować.

Chociaż zmysł smaku będzie w pełni wykorzystany dopiero w momencie rozszerzania diety niemowlaka, rozwój dziecka tydzień po tygodniu świadczy o kształtowaniu się tego zmysłu. Noworodki są w stanie odróżnić np. smak słodki i kwaśny.

Dotyk

Dotyk jest kolejnym zmysłem, który zaczął kształtować się w okresie płodowym. Stanowi jednocześnie jedno z najcenniejszych narzędzi, które pozwala dziecku odkrywać świat. Ponadto przyczynia się do zwiększenia poczucia bezpieczeństwa oraz umożliwia stworzenie więzi między noworodkiem a rodzicami.

W pierwszym miesiącu życia to ręce są dla noworodka głównym narzędziem poznawczym. Zaraz po narodzinach warto podawać dziecku zabawki o różnych fakturach i kształtach. Ważne jest również, by pobudzać zmysł dotyku poprzez stały fizyczny kontakt, np. głaskanie, przytulanie, masaż.

Lost Password