Jaką rolę odgrywa woda dla niemowlaka?

Dziecko

Rozważania na temat znaczenia wody dla niemowlaka warto rozpocząć od przypomnienia faktu, że organizm dziecka, podobnie jak dorosłego człowieka, w większości składa się właśnie z wody. Stanowi ona aż ¾ masy ciała malucha. Woda pełni istotną rolę w najważniejszych procesach zachodzących w ustroju. Jej podaż jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania i rozwoju maluszka. Niedostatek wody w diecie niemowlaka jest groźniejszy niż niedobór pokarmu, gdyż organizm potrafi dłużej magazynować energię niż wodę.

Woda dla niemowlaka – czy należy dopajać maluszka?

Optymalna ilość wody dla niemowlaka gwarantuje sprawny przebieg najważniejszych czynności życiowych, jak: transport substancji odżywczych i produktów przemiany materii czy prawidłowe działanie układu krążenia i mózgu. Zapoznaj się też z innymi funkcjami, które pomaga spełniać w organizmie odpowiednie nawodnienie (http://humana-baby.pl/blog/nawadnianie-dziecka/). Według najnowszych zaleceń żywieniowych niemowlęta karmione piersią nie muszą przyjmować żadnych dodatkowych płynów poza pokarmem matki do ukończenia szóstego miesiąca życia. Mleko mamy zaspokaja zarówno głód, jak i pragnienie, dostosowując się do aktualnych potrzeb malucha. W początkowej fazie karmienia pokarm jest wodnisty i spełnia rolę napoju, by po pewnym czasie zmienić konsystencję na gęstszą i bardziej sycącą. Aby zapewnić niemowlęciu odpowiednią ilość wody, należy go karmić na żądanie, ale nie rzadziej niż co trzy godziny, pamiętając o przystawianiu dziecka do piersi również nocą. Maluchom karmionym mieszanką można, choć nie trzeba, podawać przegotowaną wodę między posiłkami mlecznymi.

O utrzymanie prawidłowego stanu nawodnienia niemowlęcia jest niezwykle trudno, kiedy u malucha wystąpią: biegunka, wymioty czy gorączka. Organizm malca, który walczy z problemami pokarmowymi i infekcjami, traci wodę w błyskawicznym tempie. W takich przypadkach należy zwiększyć ilość podawanych płynów i postępować zgodnie z zaleceniami pediatry. Bezwzględnie należy pamiętać o częstym podawaniu wody dzieciom, które rozpoczęły rozszerzanie diety i stopniowo zwiększają ilość spożywanych pokarmów stałych.

Kluczowa rola wody dla niemowlaka w sezonie letnim

Niemowlęta powinny pić częściej niż dorośli, gdyż szybciej wydalają płyny i gorzej radzą sobie ze skutkami niedoborów wody. Szczególnie latem, przy występowaniu wysokich temperatur i dużego nasłonecznienia trzeba uważnie kontrolować stan nawodnienia dziecka. Jeśli niemowlę karmione jest naturalnie, należy podawać pierś na żądanie. Latem maluszek może się dopominać częstszego, ale krótszego przystawiania do piersi, tak by jedynie ugasić pragnienie. Maluchom karmionym mlekiem modyfikowanym, jak i wszystkim niemowlakom w drugim półroczu życia, należy zwiększyć ilość podawanej wody w sezonie letnim. Najlepiej przygotować dziecku przegotowaną, lekko ciepłą wodę, herbatkę lub rozcieńczony wodą sok owocowy.

Zbyt mała ilość wody w diecie niemowlaka latem może skutkować niebezpiecznym dla zdrowia i życia odwodnieniem organizmu, który objawia się między innymi:

  • suchością ust i języka,
  • brakiem łez,
  • niepokojem dziecka,
  • bardzo rzadkim oddawaniem moczu,
  • brakiem apetytu,
  • osłabieniem,
  • apatią,
  • zaburzeniami świadomości.

W przypadku występowania wyżej wymienionych symptomów, należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem, który po przebadaniu dziecka zadecyduje o dalszym postępowaniu. W niektórych przypadkach odwodnienia konieczna jest hospitalizacja malca i podanie środków nawadniających, które uzupełnią poziom płynów i elektrolitów w organizmie dziecka.

Pamiętajmy o prawidłowym nawodnieniu maluszka, nie tylko w okresie letnim, ale przez cały rok. Im młodsze niemowlę, tym cięższe skutki odwodnienia organizmu, starajmy się więc proponować maluchowi wodę tak często, jak tego potrzebuje.

Lost Password