Przyczyny zaburzeń płodności u mężczyzn

Zdrowie

Mężczyźni często mają problem z rozmawianiem o dolegliwościach ze strony układu moczowo-płciowego. Jest to błąd, ponieważ wcześnie zdiagnozowanie schorzenie często daje szanse na całkowite wyleczenie. Głównymi przyczynami niepłodności męskiej są: stres, zaburzenia ze strony układu hormonalnego lub czynniki genetyczne.

Diagnostyka niepłodności – test HBA i badanie nasienia

Stwierdzenie niepłodności poprzedza się dokładnym wywiadem lekarskim oraz wykonaniem badań ogólnego stanu zdrowia oraz nasienia. Przed oddaniem próbki ejakulatu konieczne jest powstrzymanie się od stosunków płciowych przez 3 do maksymalnie 5 dni. Badanie nasienia określa m.in. całkowitą liczbę plemników i ich koncentrację w 1 ml nasienia, pH, odsetek ruchliwych plemników, żywotność plemników, a także odsetek plemników o prawidłowej budowie.

Z próbki nasienia wykonuje się również test określający odsetek plemników zdolnych do zapłodnienia, czyli test HBA. Jego przeprowadzenie zalecane jest szczególnie w przypadkach ustalenia niepłodności o nieznanej przyczynie oraz wówczas, gdy wcześniejsze badanie spermy wykazało stosunkowo niewielkie odchylenia od normy.

Dolegliwości, zaburzenia i zachowania, które mogą powodować problemy z płodnością męską

Na jakość nasienia negatywnie mogą wpływać takie czynniki jak: palenie tytoniu, nadużywanie alkoholu lub innych substancji psychoaktywnych (narkotyków) oraz spożywana w nadmiarze kofeina (kawa, napoje energetyczne). Mężczyzna, który stara się o dziecko powinien przede wszystkim wyeliminować te używki, by poddać się rzetelnej i pełnej diagnostyce niepłodności.

Ponadto niepłodność może wynikać z:

  • otyłości i nadwagi,
  • podwyższonego stężenia prolaktyny,
  • zaburzeń autoimmunologicznych, np. produkcji przeciwciał plemnikowych,
  • niedoczynności przysadki mózgowej,
  • wad wrodzonych lub nabytych w obrębie narządów płciowych (np. stulejka, wnętrostwo),
  • zaburzeń hormonalnych, np. niedoczynności tarczycy,
  • przyjmowania niektórych leków, w szczególności antybiotyków oraz preparatów stosowanych w chorobach serca i nadciśnieniu,
  • przebytej radio lub chemioterapii.

Choroby i schorzenia wpływające na obniżenie męskiej płodności, to przede wszystkim: przerost gruczołu krokowego (prostaty), cukrzyca, stwardnienie rozsiane, żylaki najądrzy, choroby genetyczne i weneryczne, zaburzenia erekcji, grypa, świnka (zakończona powikłaniami), nowotwory oraz infekcje układu moczowo-płciowego.

W przypadku zauważenia jakichkolwiek niepokojących objawów, takich jak: guzki na prąciu, ból jąder, moszny, ból odczuwany w trakcie stosunku czy zmiana w wyglądzie spermy, należy jak najszybciej skontaktować się ze specjalistą – urologiem.

Lost Password