Plusy i minusy tatuaży

Uroda

Jeszcze 30 lat temu, tatuaże były wizytówką więźniów, marynarzy i żołnierzy. Czasy się jednak zmieniły. Według badań przeprowadzonych w Polsce w roku 2020, przynajmniej jeden tatuaż posiada ponad 8% społeczeństwa. Głowna przyczyną ich popularyzacji jest przede wszystkim bardziej liberalne podejście ludzi do takich ozdób oraz większy dostęp do informacji, który położył kres wielu nieprawdziwym mitom na temat szkodliwości malunków na ciele.

Plusy tatuaży

Coraz więcej ludzi decyduje się na ozdobienie swego ciała. Kierują się przy tym różnymi motywami, ale bez wątpienia wszyscy mogą cieszyć się z wnikających z takiego działania efektów. Oto główne plusy posiadania tatuaży:

  • Poprawa samooceny oraz pewności siebie. Dzięki psychologii wiadome jest, iż świadomość własnej atrakcyjności pozytywnie wpływa na pozytywne postrzeganie siebie, dlatego ogrom osób, z chęcią korzysta z usług fryzjerów oraz decyduje się na zakup markowych ubrań. Z tego też powodu coraz to większa część naszego społeczeństwa decyduję się na wykonanie potocznie zwanej „dziary”.
  • Zmiana postrzegania przez innych. Mimo, iż od dłuższego czasu rysunki na ciele, nie są domeną żołnierzy i kryminalistów, to wciąż mają w sobie coś, co zmienia sposób postrzeganie ich posiadaczy. Obecność tatuażu sprawia, że dana osoba wydawać może się silniejsza lub bardziej agresywna. Zależy to jednak od wytatuowanego obrazu.
  • Wyrażanie siebie. Ozdoba w postaci „dziary” podobnie jak naszyjnik, kolczyk czy bransoleta może być dodatkowym elementem, dzięki któremu każdy ma szanse lepiej wyrazić siebie.

Dobry salon tatuażu na pewno zadba o to aby klient jak najlepiej czuł się ze swoją nową ozdobą.

Minusy tatuaży

Tatuaże, mimo niepodważalnych zalet mają też swoje złe strony. Nie można podać zdrowotnych korzyści wynikających z posiadania rysunku na ciele (nie licząc psychologicznych), istnieją za to negatywne skutki:

  • Możliwość zakażenia. W profesjonalnym salonie tatuażu ryzyko infekcji jest niskie (ale nigdy nie zerowe), jako że prawdziwy tatuażysta dba przede wszystkim o bezpieczeństwo klientów.
  • Ograniczenia. Po wykonaniu tatuażu, niemożliwe staje się oddawanie krwi, szpiku czy narządów, a przynajmniej nie bez wcześniej wykonanych szczegółowych badań.
  • Utrudnienia dla alergików. Jeśli ktoś jest alergikiem musi dodatkowo przygotować się przed przystąpieniem do zabiegu a mianowicie upewnić się, iż nie będzie narażony na działanie substancji uczulających.

Inne minusy

  • Koszt. Jest to czynnik zniechęcający wielu ludzi. Cena tatuażu jest to aspekt całkowicie indywidualny, zależny od rozmiaru, gęstości, wzoru oraz koloru. Rysunek o wymiarach 3X3cm wart będzie około 150-300 złotych, zależnie również od salonu.
  • Usunięcie. Jest to prawdopodobnie największa z wad tatuaży. Oczyszczenie skóry z wykonanego wcześniej malunku jest to kosztowny i długotrwały proces zależnie od rozmiaru, wymagający nawet 6 zabiegów, których łączny koszt może przekroczyć 10000 złotych.

Dostępność

Dzisiaj niemal w każdym większym mieście można znaleźć studio tatuażu. W samej Warszawie zarejestrowanych ich kilkadziesiąt.

Lost Password