Pilates w ciąży

Fitness

Pilates to ćwiczenia, dzięki którym można zrealizować bardzo wiele różnych celów treningowych. Należy jak najbardziej mówić tutaj o znaczącym wzmocnieniu poszczególnych partii mięśniowych, należy mówić o pewnej harmonii wprowadzonej w ciało, a także o relaksie, jakie jest możliwy do uzyskania w ten sposób. Pilates to ćwiczenia przeznaczone dla bardzo wielu różnych grup ludzi. Jak najbardziej można tu wskazać na osoby cierpiące na bóle pleców, na osoby, których dotyka bardzo duży stres, borykające się z wieloma sytuacji napięcia nerwowego. Można mówić o osobach młodych, starszych, o kobietach i o mężczyznach. Czy jednak są to ćwiczenia, których wykonywanie jest właściwe w przypadku kobiet w ciąży?

Dlaczego pilates nadaje się dla kobiet w ciąży?

Ciąża jest bardzo szczególnym okresem w życiu kobiety, w czasie, którego mamy do czynienia z wieloma różnymi zmianami. Warto o ciało w tym czasie dbać w sposób szczególny, ponieważ nie tylko się ono zmienia, ale też brak działań może skutkować różnymi negatywnymi skutkami. Pilates to bardzo właściwy sposób na to, aby móc dobrze się czuć także w trakcie ciąży. Jest to połączenie zwykłej gimnastyki, baletu, jogi, a tym samym można mówić o ćwiczeniach dla ciała i dla ducha. Jakie korzyści kobieta w ciąży może odnieść biorąc udział w zajęciach pilates? Można mówić o:

– te ćwiczenia dają kobiecie możliwość uzyskania bardziej świadomego kontaktu ze swoim ciałem
– zmniejszeniu różnych dolegliwości często pojawiających się w ciąży
– zmniejszeniu obrzęków, zmniejszeniu bóli pleców
– zmniejszeniu różnych objawów jak chociażby nietrzymanie moczu

Dzięki wzięciu udziału w tego rodzaju zajęciach możemy również mówić o zmniejszeniu ryzyka występowania rozstępów, o zapobieganiu garbieniu się sylwetki ciała. Dzięki tego rodzaju zajęciom znacznie łatwiej jest przejść przez poród. Pewne grupy mięśni są znacząco wzmocnione, a tym samym jest to sposób na to, aby móc mówić o lżejszym porodzie. Tym samym w ciąży aktywność fizyczna w formie zajęć pilates jest jak najbardziej wskazana.

Oczywiście mamy pewne przeciwwskazania do brania udziału w pilates w ciąży. Mowa jest chociażby o pierwszym trymestrze ciąży jak również mowa jest o sytuacji, w której ciąża jest zagrożona. Najlepiej jest po prostu zapytać o zgodę lekarza prowadzącego, aby mieć pewność, że ćwiczenia nie kolidują z prawidłowym rozwojem ciąży. W tym czasie najważniejszym aspektem jest na pewno zdrowo rozwijające się dziecko i temu należy podporządkować swoje działania w codzienności.

Wpis powstał we współpracy z serwisem balanced-body.pl, oficjalnym dystrybutorem sprzętu do pilates marki Balanced Body w Polsce.

Lost Password