Faza owulacji stanowi najważniejszy moment cyklu menstruacyjnego kobiety. Najważniejszy, bo właściwie przez część owulacyjną zachodzi cała menstruacja. Za jego sprawą kobieta może począć i urodzić dziecko, a więc zostać matką.
Biologia oraz psychologia kobiety
Biologia oraz psychologia kobiety zależą w sporej mierze o wydzielanych przez gruczoły hormonów, zwłaszcza progesteronu, oksytocyny i estrogenów. Rzutują one na zdrowie, urodę i nastrój. One również wpływają na cykl menstruacyjny wraz z jego wszystkimi fazami, czyli fazą menstruacyjną, fazą folikularną, fazą owulacyjną i fazą lutealną. To wszystko powoduje, że kobieta może stać się matką płodząc i rodząc dziecko.
Cykl menstruacyjny
Cykl menstruacyjny stanowią powtarzające się regularnie zmiany w organizmie. Regularność ta statystycznie wynosi 28-29 dni. Powoduje ją sprawne funkcjonowanie układu wydzielniczego, to znaczy gruczołowego/hormonalnego.
Faza menstruacyjna
Faza menstruacyjna trwa statystycznie w dniach 1, 2, 3 i 4 cyklu menstruacyjnego. Objawia się krwawieniem z pochwy spowodowanym tym, że złuszcza się nabłonek macicy. Organizm w ten sposób przygotowuje się na jajeczkowanie. Menstruacja, zwana też miesiączkowaniem, to czas niepłodny dla kobiety.
Faza folikularna
Faza folikularna trwa statystycznie w dniach 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12 i 13 cyklu menstruacyjnego. W pęcherzykach Graafa dojrzewa jajeczko, które z czasem zostanie wypuszczone w stronę macicy. Organizm w ten sposób szykuje się na to, aby stworzyć szansę dla powstania organizmu potomnego. Faza folikulrna to czas niepłodny dla kobiety, z wyjątkiem jej ostatnich dni tuż przed owulacją, które mogą okazać się płodne.
Faza owulacyjna
Faza owulacyjna trwa statystycznie w 14 dniu cyklu menstruacyjnego. Jajeczko, czyli komórka jajowa zostaje wypuszczona z jajnika do jajowodu w celu ewentualnego napotkania komórki plemnikowej. Organizm w ten sposób wystawia się na to, aby począć organizm potomny. Owulacja, zwana też jajeczkowaniem, to czas najbardziej płodny dla kobiety.
Faza lutealna
Faza lutealna trwa statystycznie w 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27 i 28 dniu cyklu menstruacyjnego. Pęcherzyki Graafa zamieniają się w gruczoły wydzielające hormony w postaci progesteronu i estrogenu. Organizm w ten sposób stwarza optymalne warunki dla organizmu potomnego. Faza lutealna to czas niepłodny dla kobiety, z wyjątkiem jej pierwszych dni tuż po owulacji, mogących okazać się płodnymi.
Kiedy matka powinna starać się o dziecko
Tak jak wstrzemięźliwość najlepiej chroni przed dzieckiem, tak też aktywność seksualna najlepiej prowadzi do poczęcia dziecka. Jeśli kobieta postanawia zostać matką, najlepiej, aby aktywność seksualną podejmowała w okolicach 14 dnia cyklu menstruacyjnego, a więc w czasie fazy owulacji. Wówczas właśnie zostaje wypuszczone jajeczko, które sprawnie wędrując z jajnika po jajowodzie w kierunku macicy, tylko czeka na spotkanie tego jednego jedynego plemnika.
Dowiedz się więcej na forum Babyboom.