Faza owulacji jako najważniejszy moment cyklu menstruacyjnego kobiety

Zdrowie

Faza owulacji stanowi najważniejszy moment cyklu menstruacyjnego kobiety. Najważniejszy, bo właściwie przez część owulacyjną zachodzi cała menstruacja. Za jego sprawą kobieta może począć i urodzić dziecko, a więc zostać matką.

Biologia oraz psychologia kobiety

Biologia oraz psychologia kobiety zależą w sporej mierze o wydzielanych przez gruczoły hormonów, zwłaszcza progesteronu, oksytocyny i estrogenów. Rzutują one na zdrowie, urodę i nastrój. One również wpływają na cykl menstruacyjny wraz z jego wszystkimi fazami, czyli fazą menstruacyjną, fazą folikularną, fazą owulacyjną i fazą lutealną. To wszystko powoduje, że kobieta może stać się matką płodząc i rodząc dziecko.

Cykl menstruacyjny

Cykl menstruacyjny stanowią powtarzające się regularnie zmiany w organizmie. Regularność ta statystycznie wynosi 28-29 dni. Powoduje ją sprawne funkcjonowanie układu wydzielniczego, to znaczy gruczołowego/hormonalnego.

Faza menstruacyjna

Faza menstruacyjna trwa statystycznie w dniach 1, 2, 3 i 4 cyklu menstruacyjnego. Objawia się krwawieniem z pochwy spowodowanym tym, że złuszcza się nabłonek macicy. Organizm w ten sposób przygotowuje się na jajeczkowanie. Menstruacja, zwana też miesiączkowaniem, to czas niepłodny dla kobiety.

Faza folikularna

Faza folikularna trwa statystycznie w dniach 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12 i 13 cyklu menstruacyjnego. W pęcherzykach Graafa dojrzewa jajeczko, które z czasem zostanie wypuszczone w stronę macicy. Organizm w ten sposób szykuje się na to, aby stworzyć szansę dla powstania organizmu potomnego. Faza folikulrna to czas niepłodny dla kobiety, z wyjątkiem jej ostatnich dni tuż przed owulacją, które mogą okazać się płodne.

Faza owulacyjna

Faza owulacyjna trwa statystycznie w 14 dniu cyklu menstruacyjnego. Jajeczko, czyli komórka jajowa zostaje wypuszczona z jajnika do jajowodu w celu ewentualnego napotkania komórki plemnikowej. Organizm w ten sposób wystawia się na to, aby począć organizm potomny. Owulacja, zwana też jajeczkowaniem, to czas najbardziej płodny dla kobiety.

Faza lutealna

Faza lutealna trwa statystycznie w 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27 i 28 dniu cyklu menstruacyjnego. Pęcherzyki Graafa zamieniają się w gruczoły wydzielające hormony w postaci progesteronu i estrogenu. Organizm w ten sposób stwarza optymalne warunki dla organizmu potomnego. Faza lutealna to czas niepłodny dla kobiety, z wyjątkiem jej pierwszych dni tuż po owulacji, mogących okazać się płodnymi.

Kiedy matka powinna starać się o dziecko

Tak jak wstrzemięźliwość najlepiej chroni przed dzieckiem, tak też aktywność seksualna najlepiej prowadzi do poczęcia dziecka. Jeśli kobieta postanawia zostać matką, najlepiej, aby aktywność seksualną podejmowała w okolicach 14 dnia cyklu menstruacyjnego, a więc w czasie fazy owulacji. Wówczas właśnie zostaje wypuszczone jajeczko, które sprawnie wędrując z jajnika po jajowodzie w kierunku macicy, tylko czeka na spotkanie tego jednego jedynego plemnika.

Dowiedz się więcej na forum Babyboom.

Lost Password