Dobre i pożywne śniadanie to najlepszy pomysł na dobry początek dnia dla malucha. Nie tylko rozbudzi dziecko, ale też doda mu energii oraz wszelkich niezbędnych witamin i minerałów. Komponowanie śniadań dla maluchów jest o tyle trudne, że nie wszystko im smakuje. Chętnie sięgają po słodkie przekąski, z kolei zdrowe dania omijają szerokim łukiem. Co robić w takiej sytuacji?
Jak komponować śniadania dla dzieci?
Pamiętajmy, że śniadania dla dzieci muszą być różnorodne i dostarczać zarówno węglowodanów jak i białka – dzięki temu dzieci szybko się nasycą i otrzymają dobra dawkę porannej energii ale też sprawią, że dzieci będą czuły się najedzone przez dłuższy czas. Pamiętaj przy tym, by dla dziecka przygotowywać małe porcje.
W tym momencie wyobrażasz sobie zapewne, jak dużo czasu musi zająć Ci przygotowanie dla dziecka pożywnego i smacznego śniadania. Nic bardziej mylnego – nie potrzebujesz godzin by przygotować coś, co Twoja pociecha zje z chęcią. Najlepszym wyborem są kasze i kaszki zbożowe oraz pieczywo pełnoziarniste. Mowa oczywiście o gotowych kaszkach dla dzieci, ale również o wszystkim znanej mannie. Jedzenie jednak codziennie tych samych śniadań szybko przyprowadzi nudę i całkowity brak chęci na jedzenie u dziecka.
Warto urozmaicać śniadania
Zdrowe śniadania to podstawa każdej zrównoważonej diety. Warto jednak od czasu do czasu zaserwować dziecku coś wyjątkowego. Oczywiście słodkie wersje śniadań sprawdzą się w takiej sytuacji najlepiej. Warto więc, pomyśleć o daniach, które można podać ze zdrowym, sprawdzonym dżemem owocowym. Kto z nas nie miałby ochoty na ciepłe tosty podane z ulubionym truskawkowym dżemem o poranku? Do tego szklanka domowego kakao i piękny poranek gotowy. Każde dziecko takie śniadanie zje ze smakiem. Poza tostami warto pomyśleć o naleśnikach czy też zwykłych kanapkach. Wszystkie te dania możesz przygotować w zdrowszej wersji, chociażby dzięki pełnoziarnistym bułkom czy pełnoziarnistej mące idealnej do domowych naleśników.
Wydawać by się mogło, że przygotowanie ciekawego i zdrowego śniadania dla dziecka jest wyzwaniem. Owszem – niejadki to nie mały problem dla rodziców. Warto jednak próbować, pokazywać dziecku nowe smaki, od czasu do czasu pozwolić mu na odrobinę szaleństwa. Przyjdzie taki moment, że z chęcią zjedzą wszystko to co im zaserwujesz. Potrzeba tylko cierpliwości i czasu.