Dostrzegłaś pierwsze objawy ciąży i test potwierdził Twoje przypuszczenia? Sprawdź, jakich zmian w diecie i trybie życia powinnaś dokonać jak najszybciej

Dieta

Zauważyłaś u siebie pierwsze objawy ciąży, a na teście ukazały się dwie kreski? Od teraz musisz o siebie szczególnie zadbać – tak, by bez większych dolegliwości przejść przez okres dziewięciu miesięcy i jednocześnie zapewnić swojemu dziecku warunki do prawidłowego rozwoju. Sprawdź, jak zmienić dotychczasowy tryb życia.

Kwas foliowy to podstawa

Jeżeli wykonany test lub oznaczenie poziomu beta hCG potwierdziły zajście w ciążę, jak najszybciej zacznij brać kwas foliowy. To witamina, która stoi na straży prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego. Jest niezbędna, ponieważ pozwala zmniejszyć ryzyko urodzenia dziecka z wadą cewy nerwowej, rozszczepem podniebienia i wargi, a nawet wadami wrodzonymi serca.

Najwięcej kwasu foliowego znajduje się m.in. w warzywach, kiełkach pszenicy, żółtkach jaj, drożdżach piwnych. Warto jednak pamiętać, że zbyt długie gotowanie warzyw zmniejsza ilość witaminy, dlatego bardzo ważna jest suplementacja kwasu foliowego.

Wprowadź zmiany w diecie

Poza dostarczaniem do organizmu odpowiedniej dawki kwasu foliowego należy postawić na racjonalne odżywianie.

Nieprawdą jest, że będąc w ciąży należy jeść „za dwoje”. Jeśli nie chcesz borykać się z nadmiarem kilogramów po porodzie, odżywiaj się zgodnie z zasadą jedzenia „dla dwojga”. Wartość kaloryczna posiłków wcale nie musi się podwoić. Wystarczy, że od drugiego trymestru zwiększysz kaloryczność o ok. 300-400 kcal. Dzięki temu zapewnisz swojemu dziecku odpowiednią ilość kalorii, a jednocześnie nie przybierzesz zbyt dużo na wadze.

Istotne jest również, by jeść mniejsze posiłki, ale spożywać je z większą częstotliwością. W ten sposób możesz uniknąć mdłości, które są często występującym i mało przyjemnym objawem ciąży. Dzięki temu łatwiej Ci będzie nie sięgać po niezdrowe przekąski między posiłkami, co uchroni Cię od szybkiego przybierania na wadze.

O czym jeszcze warto pamiętać?

  • przekonaj się do kasz, brązowego ryżu, produktów pełnoziarnistych;
  • białe pieczywo zamień na chleb razowy;
  • pamiętaj o spożywaniu sporej ilości nabiału bogatego w wapń;
  • zrezygnuj z picia kawy, szczególnie mocnego espresso – alternatywą może być kawa zbożowa z mlekiem;
  • ogranicz spożycie słodyczy, szczególnie gotowych ciast i ciasteczek, a także tłustych przekąsek.

Nie rezygnuj z aktywności fizycznej, ale…

Aktywność fizyczna w ciąży jest jak najbardziej wskazana – pod warunkiem, że ciąża przebiega prawidłowo i nie jest zagrożona. Dobrym rozwiązaniem jest pływanie czy nordic walking. Jeżeli nie lubisz ćwiczyć w samotności, pomyśl o zapisaniu się na zajęcia dla kobiet w ciąży. Unikaj natomiast jazdy na rowerze, jazdy konnej, sportów kontaktowych.

Chociaż ciąża to nie choroba, każda kobieta powinna nieco zmodyfikować prowadzony przez siebie tryb życia. W końcu chodzi nie tylko o jej zdrowie, ale i zdrowie rozwijającego się dziecka.

Lost Password