Dlaczego depresja jest nie tylko chorobą duszy, ale i ciała?

Zdrowie

Depresja to choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Szybki tryb życia, stres – to wszystko może mieć wpływ na jej rozwój. Niekiedy pierwsze objawy długo pozostają niezauważone, by uderzyć z większą siłą w najmniej spodziewanym momencie. Okazuje się także, że depresja wpływa negatywnie nie tylko na nasze zdrowie fizyczne, ale także na to psychiczne.

Wiedza podstawowa

Nie każdy wie, co to jest depresja. Nie zdajemy sobie sprawy, że za z pozoru niewinnymi zachowaniami może kryć się ciężka choroba. Polega ona na bardzo możnych zaburzeniach nastroju. Osoby, które cierpią na depresje są apatyczne, negatywnie nastawione do świata, niechętnie przebywają w otoczeniu innych. Warto zaznaczyć, że chorzy nie tylko otoczenie postrzegają w ciemnych barwach. Nie mają wysokiego mniemania także osobie. Określają się, jako ludzi niekompetentnych, nieatrakcyjnych. W skrajnych przypadkach pojawiają się u nich także myśli (a nie, kiedy nawet zachowania) samobójcze.

Depresja to bardzo ciężka choroba. Nie można jej wyleczyć „siłą woli”. Oczywiście zmiana nastawienia może znacznie pomóc w całym procesie, jednak lekarze oprócz terapii zalecają także leczenie farmakologiczne. Niestety na efekty trzeba poczekać nawet ponad miesiąc. Warto jednak w miarę wcześnie udać się na rozmowę ze specjalistą, by zdusić problem w zarodku.

Negatywny wpływ na ciało

Depresji często towarzyszy pokaźne grono dolegliwości fizycznych. Należą do niech między innymi choroby mózgu, czy układu krążenia, a także zaburzenia w przemianie materii albo znaczne niedobory witamin. Lekarze jednak rzadko wiążą te objawy właśnie z depresją. Częściej szukają przyczyn w innych miejscach, zupełnie ignorując ten wątek. To błędne podejście, ponieważ zły psychiczny stan pacjenta może bardzo negatywnie wpływać na jego powrót do zdrowia.

Temat depresji z pewnością nie należy do najłatwiejszych. Walka z nią wiąże się z wieloma tygodniami ciężkiej pracy. Nieoceniona z pewnością będzie pomoc najbliższych. Osoby chore mogą sobie poradzić, jeśli ktoś zaoferuje im wsparcie i wysłucha w gorszych momentach.

Lost Password