Styl życia prowadzony przez ciężarną, w ogromnej mierze przekłada się na całą ciążę. Warto zatem wiedzieć, na jakie aspekty zwrócić uwagę, aby cieszyć się jej prawidłowym przebiegiem oraz zdrowo rozwijającym się maluszkiem. Odpowiednio zbilansowana dieta, regularne badania i ograniczenie stresu sprawią, że przyszła mama będzie mogła zatroszczyć się o swoje maleństwo, jeszcze zanim się urodzi.
Po pierwsze – dieta
Poprzez pępowinę dziecko otrzymuje wszystkie składniki, jakie są dla niego niezbędne, aby prawidłowo się rozwijać. Oczekująca narodzin kobieta powinna zatem zadbać, aby jej codzienny jadłospis obfitował w witaminy i minerały ze wszystkich grup produktów żywnościowych. Co zatem powinno znaleźć się w codziennym menu? Przede wszystkim nabiał, rośliny strączkowe, ryby oraz chude mięso. Przytoczone składniki stanowią bogatą skarbnicę białka, które jest niezwykle potrzebne w ostatnim trymestrze, kiedy malec najbardziej przybiera na wadze. Nie bez znaczenia pozostają również produkty obfitujące w żelazo, którego tak bardzo potrzebuje zarówno mama, jak i dziecko. Jego największe wartości znajdują się w buraczkach, wątróbce, szpinaku czy pestkach dyni. Skoro wiemy, na jakie artykuły żywnościowe zwracać szczególną uwagę, warto również przytoczyć te, których w ogóle nie powinno być. Mowa oczywiście o sztucznie dosładzanych napojach, które zawierają duże ilości fosforanów zmniejszających wchłanialność wapnia, produktach posiadających tłuszcze trans (gotowe ciasta i ciasteczka) oraz jedzeniu typu fast food.
Po drugie – badania
Oprócz zdrowej, odpowiednio zbilansowanej diety, koniecznym elementem zapewniającym prawidłowy przebieg ciąży są systematyczne kontrole lekarskie. Będąc pod opieką specjalisty, ciężarna ma pewność, że nie tylko rozwiane zostaną jej wszelkie wątpliwości na temat odmiennego stanu, ale również wykryte będą wszystkie, potencjalne nieprawidłowości. Dzięki badaniom prenatalnym można dowiedzieć się, czy maleństwo jest obciążone ryzykiem wad genetycznych i chorób wrodzonych. Za sprawą wysoko rozwiniętej medycyny, w wielu przypadkach rozpoczęcie leczenia jest możliwe jeszcze na etapie życia płodowego lub zaraz po przyjściu na świat. Najnowsze odkrycia pozwalają również uzyskać informację, czy kobieta jest narażona na przedwczesny poród, nadciśnienie czy cukrzycę ciążową.
Badania prenatalne niestety nie należą do najtańszych. Są jednak przypadki, w których kobieta może skorzystać z ich refundacji. Mowa o takich przypadkach, w których ciężarna ukończyła 35. rok życia lub wcześniej urodziła dziecko z chorobą genetyczną lub wrodzoną. Badaniu może również poddać się na zlecenie lekarza, który w trakcie wizyty zauważył coś niepokojącego.
Po trzecie – bez stresu…
Stres na nikogo nie wpływa pozytywnie. Nie inaczej jest w przypadku kobiety przy nadziei. Chroniczne nerwy podnoszą poziom adrenaliny, co może skutkować przedwczesnym porodem, wadami układu nerwowego czy narządów ruchu.
Dwie kreski na teście ciążowym to dla wielu kobiet największa radość, ale również znak, że od teraz jesteśmy odpowiedzialni nie tylko za siebie, ale również maleństwo, które niebawem przywitamy na świecie.
Autor artykułu
Artykuł został przygotowany przez firmę My Tummy specjalizującej się w modzie ciążowej i odzieży do karmienia.