Akupresura może pomóc rozluźnić umysł i ciało, zwiększyć krążenie krwi i poziom energii oraz pomóc w innych problemach podczas ciąży i porodu, w tym nudnościach. Zabieg można traktować jako akupunkturę bez igieł. Podobnie jak w przypadku akupunktury, korzenie akupresury sięgają ponad pięciu tysięcy lat do starożytnych Chin. Jest to technika pracy z ciałem polegająca na wywieraniu nacisku manualnego – palcami, dłońmi lub łokciami – zamiast igłami w te same punkty, co w akupunkturze.
Jak działa akupresura?
Punkty, nazywane czasami akupunktami, leżą wzdłuż niewidocznych linii przepływu energii (chi) zwanych meridianami. Uważa się, że u zdrowej osoby przepływ energii przez meridiany jest niezakłócony, ale blokada przepływu chi prowadzi do choroby. W starożytnej medycynie chińskiej stymulowanie punktów oczyszcza meridiany i poprawia przepływ energii. Medycyna zachodnia sugeruje, że ta stymulacja uwalnia endorfiny, które są naturalnymi środkami przeciwbólowymi, co może prowadzić do rozluźnienia i normalizacji funkcji organizmu.
Podczas ciąży leczenie punktów akupresury jest bezpiecznym i wolnym od chemii sposobem nie tylko na złagodzenie zgagi, nudności i porannych mdłości, ale także na rozluźnienie i złagodzenie bólu krzyża. Masaż w ciąży może dać rewelacyjne rezultaty.
W celu złagodzenia nudności stymuluje się punkt nazywany „wewnętrzną brama”, który znajduje się po wewnętrznej stronie ramienia nad nadgarstkiem. Aby zlokalizować to miejsce odmierz szerokość trzech palców w górę ramienia, od linii nadgarstka. Użyj kciuka, aby zlokalizować dokładny punkt na spodniej stronie ramienia, w środku, w którym znajduje się wgłębienie między dwiema kościami i pośrodku ścięgien. Lekki dyskomfort powie ci, kiedy zlokalizowałaś punkt. Podczas wydechu mocno naciśnij punkt opuszką kciuka i zmniejsz nacisk podczas wdechu. Możesz powtórzyć czynność osiem razy na każdy nadgarstek.
Kolejny bezpieczny punkt nacisku mieści się na spodzie stopy i jest pomocny w zmniejszaniu napięcia i rozluźnieniu ciała. Pod śródstopiem znajduje się wgłębienie wokół którego, zaczyna się łuk stopy. Na wykresie refleksologii będzie to obszar „nerki”. Umieść tutaj kciuk i owiń palce wokół górnej części stopy, aby przeciwdziałać naciskowi. Następnie delikatnie pchnij do wewnątrz i do góry, zginając kciuk w kierunku dużego palca. Z odpowiednim naciskiem i właściwym kierunkiem, Twój partner może użyć tej techniki, aby Cię zrelaksować i uwolnić Cię od niepokoju podczas porodu. Stosowanie tej techniki nie ogranicza się jednak do samego rodzenia i można ją stosować zawsze, gdy trzeba złagodzić stres.
Skuteczność zabiegu
Według badania przeprowadzonego w 2001 roku na Uniwersytecie w Lund, w którym wzięło udział sześćdziesiąt zdrowych kobiet w ciąży, które cierpiały na nudności i wymioty dowiedziono, że możliwe jest znaczne zmniejszenie nudności poprzez nacisk na punkt P6 (wewnętrzna brama) w porównaniu z akupresurą w punkcie placebo i bez leczenia”.
Również opaski do akupresury mogą być również pomocne w łagodzeniu nudności podczas ciąży. Szczególnie pomocne są elastyczne opaski na nadgarstki z małym guzikiem umieszczonym w celu stymulacji punktu akupresury P6. Prostą akupresurę można wykonać samodzielnie lub z partnerem. To świetny sposób, aby przyszły ojciec mógł bardziej zaangażować się w ciążę.